Home » Articole » Israelul deschide punctul de trecere de la Rafah pentru ca locuitorii din Gaza să plece în Egipt

Israelul deschide punctul de trecere de la Rafah pentru ca locuitorii din Gaza să plece în Egipt

Israelul deschide punctul de trecere de la Rafah pentru ca locuitorii din Gaza să plece în Egipt
sursa foto: captura video
Ascultă articolul

Punctul de trecere de la Rafah se va deschide în următoarele zile pentru a permite locuitorilor din Gaza să treacă în Egipt, a anunţat miercuri COGAT, braţul militar israelian care supraveghează fluxurile de ajutoare, informează AFP şi Reuters, preluate de News.ro.

„În conformitate cu acordul de încetare a focului şi cu o directivă la nivel politic, punctul de trecere Rafah se va deschide în următoarele zile exclusiv pentru ieşirea locuitorilor din Fâşia Gaza către Egipt”, a anunţat COGAT, organismul din cadrul Ministerului israelian al Apărării care supervizează activităţile civile în Teritoriile Palestiniene.

- articolul continuă mai jos -

Această măsură era prevăzută în planul de pace american pentru Gaza.

Decizia, care are aprobarea de securitate din partea Israelului, va fi implementată în coordonare cu Egiptul şi sub supravegherea misiunii Uniunii Europene, similar cu mecanismul care a funcţionat în ianuarie 2025, a precizat COGAT.

Israelul condiţionase anterior redeschiderea punctului de trecere Rafah între Fâşia Gaza şi Egipt, crucial pentru intrarea ajutoarelor umanitare în teritoriul palestinian devastat, de predarea tuturor ostaticilor morţi. Acest punct de trecere, a cărui deschidere este solicitată de comunitatea umanitară, fusese închis de autorităţile israeliene.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.