G4Media.ro

VIDEO Iohannis: După 15 iunie se vor putea redeschide mallurile, fără restaurante…

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

27 comentarii

  1. bine bai Iohanis ca ti-a dat voie arafat ( vezi ca e titlu in presa PSD : Iohanis e istorie ! cine e pe primul loc ?!) frumos ti-au brodit-o !

    • Mihaita, tu esti dintr-aia care se adapa de la presa pesede si dupa aceea vin fericiti sa chibiteze pe g4, HN, Contributors ! :)))))

      PS. Aaa, nu… pe Contributors, nu pt ca nu reusesti sa ramai treaz nici pana la jumatatea articolului ! :))))

  2. De ce doar gradinitele private?

    • Pentru ca acolo avem probleme cu personalul.
      La Stat intra in categoria Invatamant si isi primesc salariul integral.

  3. Si 2 la mana, starea de alerta parca e in apanajul guvernului,nu? Si daca parlamentul nu iti aproba jucaria ce faci?

    • niste prostovani s-au grabit cu declaratiile si Iohanis face pe dos , Ponta si Ciolacu au zis ca nu voteaza , daca spuneau ca e necesara venea Iohanis si spunea ca nu e , totul e joc politic si stransura de voturi , altceva nu au in cap !

  4. Subliniez expres că guvernul a luat cele mai bune măsuri, care au dus la o răspândire foarte limitată a epidemiei.
    Serios, cine a decis asta? Deja devi la fel de penibil ca VVD.

  5. Domnul Johannis sau sfatuitorii dumnealui sunt greu de inteles. De ce prelungesti restrictiile de calatorie spre/ dinspre Olanda, tara care de vreo doua saptamani are mai putine cazuri noi decat Romania?

    • Initial am crezut ca Regatul Tarilor de Jos e mult mai mic ca si Romania, dar se pare ca suntem tot ca pe acolo, 20 de milioane Romania, 17 milioane Tarile de Jos.

  6. O situatie foarte clara.

    Johannis, ca sef de stat, si-a expus punctul de vedere.
    Orban, ca sef de guvern, e liber sa ia ce decizie considera el ca ar fi mai buna…

    …iar la randul lor, Ciolacu si majoritatea Parlamentara, n-au decat sa accepte deciziile lui Johannis-Orban, sa le blocheze sau sa isi impuna prin vot propriile lor solutii.

    Pana la urma, tot Dorneanu va fi cel care va decide cine are dreptate (sau chiar mai rau, Dorneanu va decide ce trebuie facut)

    Asa ca, indiferent unde se va ajunge, atat Guvernul cat si Parlamentul trebuie sa isi asume urmatorii pasi.
    (CCR oricum nu poate fi trasa la raspundere de nimeni pe aceasta Planeta)

  7. Decizia este cel putin cretina!
    ieri s-au facut 2000 si ceva de teste!
    Faceti minim 500 teste/ milion de locuitori /zi si pot intelege orice!-capacitate este!
    Si stie cineva cine este in acea comisie de specialitate?
    Fara asta FARA STARE DE ALERTA!
    Pentru mine deja asta nu mai este politica medicala ci hachitele unor politruci nenorociti!

  8. Dle Presdinte nu stiu cine din staful dvs , o cartita kgbista, mi-a inchis de mult accesul pe feisul dvs unde eram mereu mentinut in fata dupa citeriul la ordinea importantei si sputnikul s-o fi speriat (cred eu) am ales acest portal a sa va fac un cadou:
    Criteriul fundamental pentru a evalua nivelul Covidului la noi si ori unde, dar unde se fac testari care permit interpretare cat de cat statistica adica si la noi, este numalul de bolnavi descoperiti la mia de teste facute
    Dupa acest criteriu azi stam mai bine decat ieri cand am avut cca 40 bolnavi((125/3000)x1000 ) si azi cu(145/5000)x1000 )<30 ) si ar fi interesat ca pe baza datelotr oficiale sa evaluez acest indicator in ultimele 10-15 zile, cand oricum s-au facut teste in numar care a depasit cateva mii/zi .

    Răspunde

  9. Miroase a lobby, de la o poștă: școlile și grădinițele private da, cele publice ba.
    Unde naiba este grija pentru sănătate?
    Plus citarea studiului Imperial College, care încearcă să scape de acuzațiile de inducere in eroare.
    Sper ca parlamentul sa nu ma voteze starea de alerta, ca altfel o tinem asa pana in veci.
    Pot fi adoptate masuri legate de igiena si preventie si fara stare de alerta.

    • Asta nici eu n-am înțeles-o.
      Eu în regulă să deschizi școlile și grădinițele? Deschide-le pe toate.
      Școlile și grădinițele trebuie să stea închise? Păi să stea închise toate.

    • Mai multe motive: 1. scolile / gradinitele publice intra in vacanta de la 15 iunie. Si din cate stiu eu programa scolara s-a facut. Unii profesori foarte seriosi au lucrat mult mai mult decat deobicei in aceasta perioada. Poate la gradinita ar fi utila o exceptie si sa se prelungeasca. Dar multi educatori nu vor accepta pur si simplu. Pana la urma ei au un contract unde scrie negru pe alb ca au liber iulie si august.
      2. Al doilea motiv tine de siguranta copiilor si a educatorilor. Orice decizie s-ar lua nu exista o garantie ca lucrurile o sa fie ok. De asta este bine sa faci pasi mici si sa masori.

  10. Ciolanu se opune! Si de-aia nu mai plouă afară! Ciolanu cu comunistii lui sunt cotați cu 0,0000000000000001 cel mult! Guvernele zero toate 3. PESEDE o nulitate infinită!

  11. Ia uite ba! Ne da bosu voie la mall dar cu sandviciuri de acasă. Sarumana boierule! Pe profesorii și educatorii de la stat ii mai ținem acasă pe bani de la buget, nu? Așa bosule, sa nu se surmeneze.

    • Tu nici macar nu te prefaci.
      Tu chiar esti!

    • Bad@-fake,
      Te-ai exprimat corect gramatical, bravo! Meriti o portie dubla de desert la cina, dar ai grija ca de data asta sa te prezinti cu sufertasul curat, ca cica Covidu inca face ravagii prin cantina sociala…!

  12. Suta la suta va fi prelungita starea de alerta.Pesedistii se baga in seama ca nu voteaza. Le spun Arafat si cu Cercel ce sa faca. E prea mare raspunderea sa te pui de-a curmezisul.

  13. Apropo Gradinitele private si afterschool au program tot timpul anului, cu plata.La Stat anul scolar s-a declarat Incheiat.

  14. Toata lumea stie ca se va vota prelungirea starii de alerta !

    PS. Doar cativa ghiolbani care prin mall inteleg crapelnita, umflat burdihanul cu saorme, aia caraie !

  15. Si aia care vin din alte tari, tot in izolare la domizilu dom’ Ficusu? Mare om mare caracter!

  16. E bine si asa: PNL vor PIERDE zilnic VOTANTI, iar statul Roman sper sa nu mai planga ca nu are „venituri” si PIB-ul este in picaj… taxele de la proprietarii imobilelor, firmele implicate in aceste afaceri si potentialii clienti ai restaurantelor, NU sunt de neglijat !!!

  17. Buna seara!Iulie și august nu ar trebui să mai fie liber pentru cei din învățământul de stat,pentru că, a fost acordat concediul în martie-aprilie până s-au prins cu învățământul online!!!Oare se autosesizeaza cineva ca acum ar trebui să muncească??Sa se perfecționeze în această perioadă și să actualizeze fișa postului care să le prevadă „Aptitudini și competențe digitale”!!!Nu poti sa pretinzi copiilor să dea examen și,să obțină diploma de competențe digitale în timp ce profesorii nu dețin aceste competențe!!Si nu poti sa stai 4 luni în concediu plătit!!Este rușinos dacă insista ca au dreptul!!Acum la munca cu abramburica abramburita Anisie!!!Si ea trebuie să mai învețe limba română pe langa competențele digitale!!!