Home » Articole » Iulian Lorincz (USR): Foarte multe dintre jaloanele PNRR le vom rezolva în Parlament, în şedinţe extraordinare

Iulian Lorincz (USR): Foarte multe dintre jaloanele PNRR le vom rezolva în Parlament, în şedinţe extraordinare

905
Iulian Lorincz (USR): Foarte multe dintre jaloanele PNRR le vom rezolva în Parlament, în şedinţe extraordinare
Sursa foto: Inquam Photos / George Călin
Ascultă articolul

Deputatul USR Iulian Lorincz a declarat luni că Parlamentul, în sesiune extraordinară, poate să adopte jaloanele rămase din PNRR, în condiţiile în care Guvenul nu poate emite ordonanţe de urgenţă în acest sens, transmite Agerpres.

Lorincz a fost întrebat, la Palatul Parlamentului, ce se întâmplă dacă niciuna dintre tabere, PSD şi PNL-USR-UDMR, nu face o concesie pentru a se ajunge la o înţelegere pentru formarea unui nou Guvern.

- articolul continuă mai jos -

„Aici intervine Parlamentul României, a cărui responsabilitate va fi mult mai mare, pentru că foarte multe din jaloanele PNRR le vom rezolva în Parlament, în şedinţe extraordinare, pentru că, evident, Guvernul nu poate da ordonanţe de urgenţă”, a spus acesta.

El a adăugat că parlamentarii USR ştiu acest lucru şi vor fi pregătiţi să voteze, fie în format fizic, fie în format hibrid, chiar dacă în curând încep concediile.

„Pot da cei de la Senat o decizie în aşa fel încât să fie hibrid, dar dincolo de asta eu vă garantez că o să fiu alături de colegii mei aici, la muncă, iar cei care sunt în concediu să se gândească şi la viitorul ţării noastre. Colegii mei deja ştiu acest lucru (că se pregăteşte o sesiune extraordinară – n.r.). Eu o să fiu în Parlament toată luna iulie şi majoritatea colegilor, chiar dacă şi-au programat nişte concedii, cu siguranţă vor fi fie în sistem hibrid, fie fizic la Parlament”, a susţinut Lorincz.

Pe proiectele mari pentru ţară – PNRR, SAFE -, a subliniat el, a existat mereu un acord, inclusiv cu PSD.

„Pe legea salarizării unitare, din păcate, unii au un scop politic prea mare şi un cost electoral prea mare şi nu vor să îşi asume acest lucru. Dar, din punctul nostru de vedere, pe alte proiecte a existat consens”, a menţionat acesta.

În ce priveşte Guvernul, Iulian Lorincz a afirmat că preşedintele Nicuşor Dan are pe masă două variante şi trebuie să aleagă una dintre ele.

„Are de ales între o gură de aer proaspăt pentru România şi o persoană care nu înţelege foarte bine mecanismele europene, cum este domnul Grindeanu. Dar este poziţia preşedintelui şi vedem ce va decide”, a conchis acesta.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole