Home » Articole » Invadarea Ucrainei este contrară dreptului internaţional, i-a subliniat şeful ONU preşedintelui Putin

Invadarea Ucrainei este contrară dreptului internaţional, i-a subliniat şeful ONU preşedintelui Putin

Invadarea Ucrainei este contrară dreptului internaţional, i-a subliniat şeful ONU preşedintelui Putin
Sursa foto: Alexander Kazakov/Sputnik Via / Zuma Press / Profimedia
Ascultă articolul

„Invadarea Ucrainei de către Rusia” este o încălcare a dreptului internaţional, a insistat secretarul general al ONU, Antonio Guterres, în cursul unei întâlniri joi cu preşedintele Vladimir Putin, scrie AFP, citată de Agerpres.

Antonio Guterres, care s-a întâlnit cu preşedintele rus în marginea summitului BRICS de la Kazan, în Rusia, „a repetat poziţia sa conform căreia invadarea Ucrainei de către Rusia este o încălcare a Cartei Naţiunilor Unite şi dreptul internaţional”, potrivit unui comunicat al biroul purtătorului de cuvânt al secretarului general difuzat la New York.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole