Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Fresca lui Michelangelo „Judecata de Apoi”, o capodoperă renascentistă din Capela Sixtină a Vaticanului, care înfăţişează a Doua Venire a lui Iisus, este supusă primei restaurări din ultimii 30 de ani, transmite Agerpres. Experţii vor lucra timp de trei luni pentru a îndepărta depunerile de particule acumulate timp de decenii, care au ascuns culorile operei de artă, a anunţat Vaticanul într-un comunicat de presă.
„Noua intervenţie va permite îndepărtarea acestor depuneri şi recuperarea ulterioară a calităţii cromatice şi luminoase dorite de Michelangelo”, se arată în comunicat.
Capela Sixtină, faimoasă ca locul conclavului secret unde cardinalii catolici din întreaga lume votează pentru a alege noii papi, primeşte milioane de vizitatori în fiecare an ca parte a Muzeelor Vaticanului.
Capela va rămâne deschisă pe durata restaurării, dar fresca în sine, care îl înfăţişează pe Iisus aducând judecata finală asupra omenirii, va fi acoperită de schele. Vizitatorii vor putea, în schimb, să vadă o reproducere de înaltă definiţie a operei de artă, a declarat Vaticanul.
Capela găzduieşte, de asemenea, multe alte fresce celebre, inclusiv „Facerea lui Adam” tot de Michelangelo. Acestea vor fi în continuare accesibile publicului.
Figura lui Michelangelo apare în fresca „Judecata de Apoi”. El și-a împrumutat trăsăturile când l-a pictat pe Sfântul Bartolomeu, martirizat prin jupuire de viu. Sfântul ține într-o mână un cuțit (simbolul martiriului său), iar în cealaltă mână ține propria piele jupuită. Chipul de pe acea piele flască și goală este, de fapt, autoportretul lui Michelangelo. Istoricii de artă interpretează acest gest ca pe o metaforă a stării de spirit a artistului la bătrânețe (avea peste 60 de ani când a pictat fresca).
Dacă pe sine s-a pictat într-o formă umilă, pe inamicul său, Biagio da Cesena (maestrul de ceremonii al Papei care criticase nuditatea din frescă), Michelangelo l-a pictat în Iad, sub forma lui Minos, judecătorul infernului, cu urechi de măgar și un șarpe care îl mușcă.