Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Ilie Bolojan transmite astăzi un mesaj de Ziua Europei, la patru zile după ce Guvernul său a fost demis în Parlament și în ziua în care în București au loc manifestații pro-europene. În plin context al schimbării de guvern, premierul interimar afirmă că în România încă supraviețuiește „un mecanism de putere cu rădăcini adânci în comunism”. El amintește că democrația și valorile europene trebuie apărate „în fiecare zi” și le mulțumește celor care participă la manifestațiile pro-europene organizate în Capitală.
„Astăzi este Ziua Europei. E și ziua noastră. Un proiect construit în timp, cu efort și sacrificii, care azi face parte din realitatea noastră.
Europa înseamnă parteneriate puternice, încredere și solidaritate între țări care au ales același drum. Înseamnă că România nu este singură, ci lucrează alături de oameni și state care cred în aceleași valori și care construiesc împreună un viitor mai sigur și mai prosper.
Astăzi vorbim despre apartenența României la un spațiu al valorilor comune și despre o alegere pe care trebuie să o protejăm. Ne dorim o țară care parte dintr-o comunitate a regulilor, a muncii și a libertății sau întoarcerea la un sistem bazat pe privilegii, obediență și nedreptate.
Ani la rând, în România a supraviețuit un mecanism de putere cu rădăcini adânci în comunism, un sistem în care unii avansau prin relații, nu prin competență, în care resursele statului serveau rețele de influență, nu oamenii.
Astăzi, acest sistem reacționează. Pentru că reformele îi taie privilegiile și sursele de putere. De aceea, modernizarea României este o luptă grea.
Europa înseamnă exact opusul: instituții puternice, lege egală pentru toți, respect pentru banul public și șanse câștigate prin muncă.
Vrem o țară a șanselor egale, pentru fiecare dintre noi, sau o țară dominată de ură și dezinformare?
Le mulțumesc tuturor celor care ies astăzi în stradă pentru valorile democratice. Chiar dacă nu sunt în București, sunt alături de ei și de toți cei care cred într-o Românie europeană, modernă și dreaptă.
Democrația nu se apără o dată la câțiva ani. Se apără în fiecare zi.
La mulți ani, România! 🇷🇴
La mulți ani, Europa! 🇪🇺” – Ilie Bolojan, Facebook
Nu auzi așa ceva niciodată de la un pesedist
Ba dimpotriva, auzi si mai multe vorbe goale, la fel ca la toate partidele de altfel.
Ies la marș pentru România. România este Europa. Ies la marș pentru parcurs proeuropean, cu Bolojan și Fritz.
Respect, România!
Respect, Ilie Bolojan și Dominic Fritz!
Un adevărat român!