Home » Articole » Ilie Bolojan anunță că din primăvara anului viitor premierul va fi de la PSD, după ce a fost acuzat de un primar liberal că s-ar alia cu USR / Bolojan: E greu să ne respecte cetățenii, câtă vreme nu ne respectăm între noi

Ilie Bolojan anunță că din primăvara anului viitor premierul va fi de la PSD, după ce a fost acuzat de un primar liberal că s-ar alia cu USR / Bolojan: E greu să ne respecte cetățenii, câtă vreme nu ne respectăm între noi

1246
Ilie Bolojan anunță că din primăvara anului viitor premierul va fi de la PSD, după ce a fost acuzat de un primar liberal că s-ar alia cu USR / Bolojan: E greu să ne respecte cetățenii, câtă vreme nu ne respectăm între noi
Foto: InquamPhotos
Ascultă articolul

Premierul liberal Ilie Bolojan sugerează că nu are niciun plan cu USR, așa cum s-a speculat, și că nu va încălca protocolul cu PSD, care prevede ca din  2027 mandatul de premier să se transfere către reprezentantul social-democraților. „Din primăvara anului viitor, mandatul de prim-ministru va fi preluat de PSD. Ne propunem să respectăm această înțelegere”, a dat asigurări Bolojan, joi, la o întâlnire cu o delegație de investitori.

- articolul continuă mai jos -

Clarificarea vine după ce primarul liberal din Cavnic, Vladimir Petruț, a spus în emisiune la Antena 3, că recent a existat o întâlnire a primarilor liberali cu Ilie Bolojan, și că acesta le-ar fi spus că există un plan și că premierul nu va fi de la PSD. „Primarii l-au întrebat dacă merită toate aceste măsuri (de reducere a cheltuielilor publice – n.red),  având în vedere că PNL oricum nu va mai avea premier din 2027. Răspuns a fost: Stați liniștiți că există un plan, PSD nu va avea premier din 2027”, a relatat Petruț, subliniind că de față la întâlnirea respectivă ar fi fost și alți membri PNL, senatori și deputați. Mai mult, primarul din Cavnic a spus că a aflat din discuții că Bolojan pregătește să pună un premier tehnocrat, din zona USR, argument întărit și de unii social-democrați care au comentat negativ vizita premierului Bolojan în Germania, în care acesta a ales să fie însoțit doar de ministrul USR, Radu Miruță.

„În ultimii ani lucrurile nu au funcționat bine și pentru că oamenii politici nu și-au respectat înțelegerile. E greu să ne respecte cetățenii, câtă vreme nu ne respectăm între noi. România a avut acum niște lecții. Când scapi deficitele ani de zile, nota de plată este destul de ridicată. Sper că am înțeles cu toții acest lucru și mă refer la oamenii politici. În plus, România nu este singură pe lume. Eu sunt optimist că indiferent ce va fi după anul 2027, România are o arhitectură suficient de puternică pentru a merge mai departe în direcția pe care am început-o”, a ținut să transmită Ilie Bolojan, punctând că din primăvara anului 2027, premierul va fi de la PSD, așa cum s-a stipulat în acordul actualei coaliții de guvernare.

Comentarii
  • România este un stat capturat de tâlhari.
    Bolojane, ai uitat că România a anulat alegerile prezidențiale și nimeni nu a reușit să dovedească de ce.

    România nu este un stat democratic.
    Tâlharii pesedeu peneleu blochază dezvoltarea României pentru încă un deceniu.
    Așa cum s-a întâmplat în 1990.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole