Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat luni la Digi24 că s-a întâlnit la Cotroceni cu președintele Nicușor Dan la finalul săptămânii trecute. ”Am vorbit despre criza creată iresponsabil de PSD și am discutat despre posibilitățile politice”. Urmărește LIVE declarațiile lui Ilie Bolojan:
- Președintele va face anunțurile publice când va considera de cuviință
- Numele viitorului premier ține de capacitatea de a-și crea o majoritate și ține de o realitate politică. PSD și AUR au dovedit că sunt în măsură să creeze o majoritate guvernamentală
- E responsabilitatea PSD să-și asume o majoritate guvernamentală. 10 luni au fugit de răspundere și nu și-au asumat nimic
- Dacă există o minimă urmă de bun simț, PSD ar trebui să vină cu soluțiile. Fără un guvern cu puteri depline, riscul de a pierde bani europeni e mare
- Dacă PSD ar veni cu o variantă de guvern minoritar cu Grindeanu premier, l-ați vota premier? PNL nu ar trebui să voteze un astfel de premier și să susțină un astfel de guvern. Aici sunt de făcut două comentarii. În primul rând, PNL a decis că nu mai face coaliție cu PSD. Nu mai trebuie să repetăm greșelile din ciclul electoral trecut: o coaliție doar pentru funcții și am permis capturarea statului prin capturarea unor instituții și companii. Coaliția din 2021-2024 nu a făcut reforme, ci doar împărțeli de funcții. Au ajuns oameni din clientela politică să ocupe instituții importante. De aceea am avut votul anti-sistem din 2024 și 2025. Iar PSD a mințit, a sabotat reformele. Dacă ne-am întoarce lângă ei am face aceeași greșeală. Dar PNL va susține legile necesare pentru PNRR, SAFE, fonduri europene, OECD
- Ați fi pregătit pentru re-nominalizare? În condiții de stabilitate, cu oameni responsabili, ar fi cea mai bună soluție. Dar nu mai suntem în acea realitate de când interesele grupurilor din spatele liderilor PSD au fost afectate, când interesele baronilor PSD au fost afectate
- Dvs mai sunteți dispus să reveniți în fruntea guvernului dacă va fi un context favorabil? Dacă va fi nevoie de asta, la fel ca în vara 2025, nu voi fugi de o astfel de răspundere. Dar problema e legată de filosofia de guvernare. Sunt niște lumi diferite. Există boala numită PSDism în care instituția e condusă ca un patrimoniu personal. Nu e doar în PSD această boală, apucăturile se transferă la toți, dar PSD e întruchiparea acestei boli. Și gândirea aceasta nu mai face performanță pentru că se intră pe pile. Și există cealaltă lume, o Românie modernă, în care cetățenii au condiții egale
- Contestatarii dvs, Predoiu, Thuma, Pauliuc, Rareș Bogdan suferă de această boală? Sunt aspecte diferite. Una e să folosești funcția publică pentru avantaje personale și pentru clientela ta politică și alta e să ai o perspectivă diferită asupra politicii.
- L-ați avut ministru pe Cătălin Predoiu în guvernul dvs. Aveți ceva să-i reproșați după votul moțiunii? În activitatea guvernamentală am avut o colaborare bună. În partid fiecare și-a spus punctul de vedere în interior, PNL a luat decizia să nu mai colaborăm cu PSD, iar colegii – indiferent cum au votat – au respectat decizia. Nu am ce să fac reproșuri cuiva care nu e de acord cu mine. Nu mă apuc să fac reproșuri în spațiul unor colegi cărora, dacă am ceva să le spun, le spun în privat. Eu vreau să fac din PNL un partid respectat de oameni.
- Când vrei să destructurezi sisteme pervertite, ai nevoie de susținere politică puternică
- L-ați mai numi din nou ministru pe Predoiu? Funcție de analiza făcută în partid, decidem pe cine susținem, nu capriciile unei persoane
- Sorin Grindeanu a spus azi că valuld e simpatie pentru dvs. seamănă cu cel al lui Călin Georgescu. Ce îi răspundeți? E observația făcută de dânsul. Susținerea pe care am primit-o de la cetățeni am înțeles-o ca pe o susținere pentru România modernă și asta s-a făcut într-o manieră în care se vede că nu e nimic potențat. Le mulțumesc oamenilor. Acesta e și motivul pentru care am ales să lupt
- Ordonanța pe energie, ce s-a întâmplat, e suspendată? Am avut un proiect de OUG avizat de Consiliul Legislativ. În timpul ședinței de guvern s-au făcut câteva propuneri de adăugat articole noi, unul din ele prevedea garanții noi pentru proiectele speculative de racordare la rețeaua electrică. Aceasă propunere avea nevoie încă o dată de viza Consiliului Legislativ. Acea revizuire nu s-a făcut la timp, s-a interpretat că guvernul e deja în faza de demitere. Dacă aș fi răutăcios aș spune că a fost premeditată, dar neavând probe spun doar că nu s-a putut adopta. Miza e foarte mare în zona Transelectrica, mizele financiare sunt foarte mari. E clar că acest sistem a fost pervertit în totalitate și e o zonă de iresponsabilitate în zonele de decizie. Nu vom putea avea energie mai ieftină dacă nu vom deschide accesul în sistem și dacă nu avem o capacitate mai mare de stocare
- Tribunalul Covasna a suspendat reforma administrației? E o situație care nu afectează pe fond măsura de a reduce personalul din primării. Prefecturile trebuia să comunice primăriilor ce număr maxim de angajați pot avea. Unele prefecturi au emis și un ordin al prefectului care stabilește numărul maxim. Acest act a fost atacat.
- A fost un exces al prefectului? A fost o decizie negândită, care a creat efecte. Am decis ca aceste ordine de prefecți în cele 5 județe să fie anulate. Dar nu poți să te lupți cu o realitate. Ea îți vine la un moment dat în cap. Aceste cheltuieli de personal fac rău întregii economii și celor care lucrează în sistemul public. La noi, 8 – 8,1% din PIB se duce pe salariile celor care lucrează la stat
- Una din gravele erori făcute de partide a fost să creeze false așteptări. De aceea, cetățenii se simt înșelați și votează împotrivă
- A fost o greșeală că președintele Nicușor Dan a anulat ceremonia de Ziua Europei? Înțeleg că a fost decizia echipei dlui președinte. Mi-e greu să spun ce aș fi făcut. Sunt decizii care ține de context, de fiecare ocupant al unui post de decizie
- Ați discutat cu președintele despre alegeri anticipate? Nu am discutat despre această ipoteză. Dar o astfel de ipoteză nu a fost verificată niciodată
- În PNL, lucrurile sunt limpezi, rezolvate? PNL a arătat clar că vrea să separe apele. E un punct de pornire. PNL a decis că nu mai poate fi secundul PSD. Trebuie să reconstruim partidul, să aducem noi oameni valoroși și astfel să putem crea o forță politică relevantă pentru 2028
- Olguța Vasilescu a spus că nu s-a respectat statutul PNL când ați decis intrarea în Opoziție. Cum răspundeți? PNL a luat deciziile în forurile statutare, iar când doamna Olguța Vasilescu sună lideri ai PNL să le dea sfaturi, colegii mei știu ce să facă: exact invers decât le spune doamna Olguța Vasilescu
- Dar președintele Nicușor Dan a sunat lideri PNL? Nu am știință de așa ceva
- De ce PSD vă consideră periculos pe dvs. și nu tot PNL? Când în conducerea unui partid e stabilită în alte locuri, acel partid e un breloc.
- E vreun pericol ca PNL să se rupă, să se fragmenteze? Nu am semnale că ar fi astfel de probleme. Încercările care vor veni nu vor fi niciodată ușoare. PNL știe care e drumul corect: ca atunci când va avea un sprijin mai important, să știe ce să facă pentru România
- De ce ați mărit salariile la Romgaz? Spre deosebire de alte companii de stat care nu fac investiții, Romgaz a făcut multe investiții importante. Una dintre ele e producția de gaze naturale din Marea Neagră