Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Marea Britanie şi-a anunţat intenţia de a închide sute de organisme publice, în contextul eforturilor de reformare a statului pentru reducerea cheltuielilor şi ameliorarea productivităţii în ‘noua eră de instabilitate globală’, transmite agenția de știri Reuters, citată de Agerpres.
În Marea Britanie există sute de organizaţii neguvernamentale cvasi-autonome, finanţate din bani publici, dar care nu sunt controlate de ministere. Printre ele se numără organisme publice precum Health and Safety Executive, Network Rail şi Migration Advisory Committee.
‘Fiecare organizaţie va fi examinată în vederea închiderii sale, a fuzionării sau a reintegrării funcţiilor sale în cadrul unor ministere dacă menţinerea sa nu se justifică’, a indicat luni guvernul într-un comunicat.
Marea Britanie se află în regim de reducere a cheltuielilor publice, ministrul de finanţe Rachel Reeves încercând să respecte regulile fiscale concomitent cu gestionarea consecinţelor tarifelor impuse de preşedintele american Donald Trump, care au coborât previziunile de creştere economică.
Guvernul a avertizat că instabilitatea mondială îl obligă să meargă ‘mai departe şi mai rapid’ în ce priveşte reformarea birocraţiei.
Luna trecută, prim-ministrul Keir Starmer a anunţat desfiinţarea NHS England, organism de supervizare a sistemului de sănătate, şi transferarea funcţiilor sale înapoi către Ministerul Sănătăţii, pentru economisirea a sute de milioane de lire sterline.
Anumite organizaţii neguvernamentale, precum cele de monitorizare a guvernării sau de protejare a statului de drept, nu vor fi vizate de aceste reforme, a precizat executivul de la Londra.