Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Guvernul de coaliţie de centru-stânga din Lituania condus de prim-ministrul Inga Ruginiene şi-a prezentat marţi demisia pentru a permite formarea unei noi alianţe guvernamentale de trei partide, după excluderea recentă a partidului populist Zorii Nemunas ca partener, fiind al doilea executiv care se dizolvă după alegerile din 2024, informează EFE preluată de Agerpres.
Ruginiene va conduce un guvern interimar până când se va forma o nouă coaliţie condusă de colegul ei şi liderul Social-Democraţilor (LSDP), Mindaugas Sinkevicius.
Demisia actualului executiv era de aşteptat după ce, pe 18 mai, trei partide politice lituaniene de orientare ecologistă şi de centru-stânga au semnat un acord de coaliţie condus de Sinkevicius.