Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Israelul va elibera din serviciul militar, începând de duminică, plutoanele de apărare formate din rezervişti care rămân desfăşuraţi în comunităţile din nord, la graniţa cu Libanul, în lumina evoluţiei armistiţiului, a confirmat pentru EFE armata statului israelian, transmite Agerpres.
„Conform evaluării operaţionale şi după o serie de discuţii pe această temă s-a decis reducerea structurii de personal a plutoanelor de apărare din toate comunităţile situate de-a lungul liniei de conflict de la graniţa de nord”, se arată în comunicatul transmis de forţele armate israeliene.
Soldaţii rezervişti care fac parte din aceste plutoane îşi vor încheia serviciul săptămâna viitoare, începând de duminică, după ce au fost chemaţi la recrutare în cadrul războiului cu Iranul, care pe 2 martie s-a extins într-un conflict în Liban cu gruparea şiită pro-iraniană Hezbollah.
Armata Israelului a asigurat că va „monitoriza periodic” situaţia pentru a putea lua decizii în viitor privind desfăşurarea forţelor în cadrul conflictului.
„Forţele de Apărare ale Israelului îşi menţin angajamentul de a apăra comunităţile situate de-a lungul liniei de conflict de la graniţa de nord şi continuă să acţioneze în acest scop prin forţele desfăşurate în comunităţi, de-a lungul graniţei şi în puncte strategice ale zonei de securitate din sudul Libanului”, precizează sursa.
Plutoanele de apărare regională, cunoscute în ebraică ca „Kitot konnenut”, sunt escadroane formate din rezervişti ai armatei care locuiesc în comunitatea respectivă şi care, odată chemaţi sub arme, fac parte dintr-o echipă de reacţie rapidă în materie de securitate în situaţii de urgenţă.
Întrebată de EFE, armata nu a dezvăluit numărul rezerviştilor implicaţi în această demobilizare.
Ca urmare a războiului cu Iranul, Israelul a aprobat un cadru pentru chemarea în serviciu a până la 400.000 de rezervişti, majoritatea pentru activităţi de apărare aeriană, dar şi pentru întărirea graniţelor sau participarea la invazia din sudul Libanului.
Anunţul vine în pofida declaraţiilor adresate constant populaţiei de către prim-ministrul Benjamin Netanyahu, care asigură că Israelul va rămâne prezent în sudul Libanului atât timp cât va fi nevoie şi că va avea libertate de acţiune.
Vineri după-amiază a intrat în vigoare un armistiţiu între Israel şi Hezbollah, deşi primul punct al memorandumului de înţelegere dintre Washington şi Teheran prevede încetarea ostilităţilor pe frontul libanez.
Marţi, Libanul trece prin a treia zi de calm, în timp ce locuitorii din sudul ţării nu pot încă să revină la locuinţele lor, iar salvatorii încearcă să recupereze cadavrele.