Home » Economie » Google critică amenda de 890 de milioane de euro a Comisiei Europene: Suntem obligați să facem Search mai slab și să reducem protecția din Google Play

Google critică amenda de 890 de milioane de euro a Comisiei Europene: Suntem obligați să facem Search mai slab și să reducem protecția din Google Play

Google critică amenda de 890 de milioane de euro a Comisiei Europene: Suntem obligați să facem Search mai slab și să reducem protecția din Google Play
Ascultă articolul

Google susține că modul în care Comisia Europeană aplică Regulamentul privind Piețele Digitale (DMA) obligă compania să elimine funcționalități apreciate din serviciile sale și să reducă nivelul de securitate al Google Play, după ce executivul european a amendat compania cu 890 de milioane de euro pentru încălcarea regulilor privind concurența pe platformele digitale.

- articolul continuă mai jos -

„Modul în care este pus în aplicare Regulamentul privind Piețele Digitale (DMA) continuă să afecteze negativ produse pe care oamenii le folosesc zi de zi. Pentru a ne conforma cerințelor, suntem nevoiți să eliminăm din Căutarea Google funcționalități în timp real extrem de apreciate de utilizatorii europeni – precum afișarea directă a prețurilor și a disponibilității pentru hoteluri, zboruri sau restaurante – dar și să slăbim măsurile de protecție și siguranță din Google Play”, au transmis reprezentanții Google într-un punct de vedere la solicitarea Economedia.

Google susține că modificările impuse nu reprezintă o concurență echitabilă, ci afectează direct calitatea produselor sale.

„Aceasta nu este o concurență loială, ci o degradare directă a produselor noastre, determinată de interesele unui grup restrâns de reclamanți. În tot acest timp, companiile și consumatorii din Europa sunt afectați negativ. Reglementările ar trebui să îmbunătățească produsele, nu să le facă mai proaste”, mai arată compania.

Reacția vine după ce Comisia Europeană a anunțat joi două decizii prin care a constatat că Google a încălcat obligațiile prevăzute de DMA. Executivul european a aplicat o amendă de 460 de milioane de euro pentru favorizarea propriilor servicii în rezultatele Google Search și o amendă de 430 de milioane de euro pentru restricțiile impuse dezvoltatorilor de aplicații în Google Play, care împiedicau promovarea unor oferte alternative, adesea mai ieftine.

Citește integral pe Economedia.ro.

Știri video

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole