Fotbal: Petrolul Ploieşti a remizat cu FC Botoşani după ce Gheorghe Grozav…

Sursa foto: UEFA / Facebook

Fotbal: Petrolul Ploieşti a remizat cu FC Botoşani după ce Gheorghe Grozav a ratat un penalti în minutul 12 al prelungirilor

Petrolul Ploieşti a trecut pe lângă victorie cu FC Botoşani, meci terminat la egalitate, 1-1 (1-1), luni seara, în deplasare, într-un meci din etapa a 2-a a Superligii de fotbal, potrivit Agerpres.

Petrolul a deschis scorul prin Gheorghe Grozav (15), dar gazdele au egalat înainte de pauză, prin Mihai Roman II (38).

În repriza secundă, Petrolul a fost aproape de golul victoriei în mai multe rânduri. Brazilianul Jair a ratat cu poarta goală (63), apoi Gheorghe Grozav a marcat (90+2), dar golul a fost anulat după consultarea VAR pentru ofsaid.

Ploieştenii au obţinut în penalty în finalul partidei, dar Grozav a ratat (90+12), şutul său trecând pe lângă poartă. Lovitura de pedeapsă fusese acordată după un fault al lui Victor Dican asupra lui Seniko Doua.

Petrolul a remizat şi în prima etapă, 1-1 cu ”U” Cluj, ratând un penalty prin Constantin Budescu.