Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
FIA a emis două directive tehnice (TD) înainte de cursa de la Imola, iar performanța mai slabă a McLaren este pusă de rivalii de la RedBull pe seama acestei decizii. Cu alte cuvinte, echipa condusă de Christian Horner insistă că McLaren joacă la limită și că speculează orice virgulă din regulamentul Formulei 1.
După o dublă de senzație la Miami (Piastri a câștigat, iar Norris a fost al doilea), McLaren nu și-a mai găsit ritmul la Imola.
Înainte de cursă, FIA (Federația Internațională de Automobilism) e emis două directive tehnice, iar RedBull a sugerat că modificările din regulament au cauzat performanța mult mai slabă a rivalilor de la McLaren.
Vorbim, în fapt, despre o continuare a acuzelor pe care RedBull le-a tot lansat la adresa McLaren de-a lungul acestui sezon: că ar fenta prin diferite metode regulamentul în vigoare.
Cele două directive ale FIA au legătură cu următoarele aspecte: limitarea strategiilor prin care monoposturile din F1 rulează mai aproape de sol fără a încălca regulile și sistemele de răcire în cazul pneurilor (FIA a clarificat că anumite idei de răcire cu apă și dispozitive similare nu sunt permise).
De la aceste decizii a pornit din nou scandalul între RedBull și McLaren.
După cursa de la Imola, Christian Horner (șeful RedBull) nu a scos în evidență în primul rând performanța foarte bună a monopostului pilotat de Max Verstappen, ci s-a legat de ritmul slab avut de rivalii de la McLaren.
„Ne-a surprins mai degrabă lipsa de formă a McLaren”, a transmis, vizibil ironic, Christian Horner, directorul echipei RedBull.
„Este o veste bună când rivalii noștri se concentrează pe lucruri care nici măcar nu există pe mașina noastră”, a fost răspunsul oferit de Andrea Stella, șeful McLaren, citat de the-race.com.
La Barcelona (în data de 1 iunie) va intra în vigoare o nouă TD (directivă tehnică) privind aripile flexibile.
Această nouă modificare ar putea aduce schimbări în lupta la vârf din Formula 1, asta dacă echipele de top s-au bazat pe soluții flexibile aerodinamic care să le îmbunătățească rezultatele de pe circuit.