Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Femeile transsexuale nu vor mai avea voie să concureze în probele feminine de atletism, indiferent de nivelul lor de testosteron, a declarat joi președintele World Athletics, Sebastian Coe, potrivit agenției AFP.
Vorbind după o reuniune a World Athletics, Coe a declarat: „Consiliul a fost de acord să excludă sportivii transsexuali de sex masculin sau feminin care au trecut prin pubertatea masculină din competițiile feminine de clasament mondial începând cu data de 31 martie a acestui an”.
Un grup de lucru va fi înființat pentru a efectua cercetări suplimentare cu privire la orientările privind eligibilitatea transsexualilor.
„Nu spunem nu pentru totdeauna”, a spus el.
Lordul Coe a adăugat că decizia a fost „ghidată de principiul primordial care este acela de a proteja categoria feminină”.