Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Felix Stroe renunță la șefia PSD Constanța după 10 ani și la mai puțin de 24 de ore după ce și șeful PNL Constanța, Bogdan Huțucă, și-a dat demisia, anunță Info Sud-Est. Fost ministru al Transporturilor, Stroe este vicepreședintele Comisiei parlamentare care controlează SIE.
Anunțul a fost făcut printr-un comunicat de presă transmis vineri, la prânz. Stroe susține că nu i-a cerut nimeni demisia și că a luat această decizie ”din motive personale”.Comunicatul PSD, aici.
Felix Stroe conduce PSD Constanța din 2015, de când Radu Mazăre și Nicușor Constantinescu, foștii baroni PSD ai Constanței, au părăsit funcțiile politice și administrative în urma dosarelor penale și a arestului preventiv prelungit.
PSD Constanța a înregistrat unul dintre cele mai slabe rezultate la nivel național la alegerile locale din 9 iunie 2024. PSD a ratat la distanță mare atât Primăria Constanța, cât și Consiliul Județean, pentru al doilea mandat consecutiv, ambele fiefuri social-democrate înainte de venirea tandemului Felix Stroe-Ion Dumitrache la conducerea organizațiilor județeană și locală.
Cu toate acestea, Marcel Ciolacu, șeful PSD, i-a păstrat în funcțiile de conducere ale filialei Constanța atât pe Felix Stroe (la județ), cât și pe Ion Dumitrache (la municipiu), cel din urmă anchetat în dosarul șpăgilor din Portul Constanța.
Felix Stroe (șef PSD județ) și Ion Dumitrache (șef PSD municipiu) au devenit parteneri de afaceri imediat după Revoluție și împart interese în mai multe sfere de influență, inclusiv în Portul Constanța. Detalii, aici.
știre în curs de actualizare
Demisionarii au mostenit structura si reteaua lul Mazare si Constantinescu si acum o predau lui Chitac! Nimic nou pe frontul de Est!
Io zic ca poate demisiile astea au legatura cu dosarul ala mare cu Portul Constanta – „împart interese în mai multe sfere de influență, inclusiv în Portul Constanța”, da’, na, doar zic…