Arsenal și FC Barcelona se califică în sferturile de finală ale Ligii…

sursa foto: FC Barcelona

Arsenal și FC Barcelona se califică în sferturile de finală ale Ligii Campionilor / Tunarii nu au mai ajuns în această fază din 2010

Arsenal și FC Barcelona s-au calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor după victoriile de marți sera în fața celor de la FC Porto și Napoli.

Echipa FC Barcelona a învins, marţi seară, pe teren propriu, formaţia Napoli, scor 3-1, transmite News.ro.

Pentru FC Barcelona au marcat Lopez (15), Cancelo (17) şi Lewandowski (84), în timp ce pentru Napoli a punctat Rrahmani, în minutul 30.

În tur, scorul a fost egal, 1-1.

FC Barcelona se califică în sferturi pentru prima oară din 2020.

Arsenal Londra a trecut de FC Porto, scor 4-2, la loviturile de departajare.

Arsenal a marcat prin Troussard, în minutul 41, şi a egalat scorul din tur, când portughezii s-au impus, scor 1-0.

După 90 de minute, scorul a rămas acelaşi, iar meciul a intrat în prelungiri.

La finalul prelungirilor s-a trecut la loviturile de departajare.

Pentru Arsenal au transformat Odegaard, Havertz, Saka şi Rice.

La FC Porto au transformat Pepe, Grujic şi au ratat Wendell şi Galeno.

Arsenal nu a mai ajuns în sferturi din 2010.

Tragerea la sorţi pentru sferturi are loc vineri.

În sferturi s-au mai calificat FC Barcelona, Bayern Munchen, Real Madrid, Manchester City şi Paris Saint-Germain.