Home » Articole » Farmaciştii cer ca adaosul pentru medicamentele scumpe să nu le mai fie limitat la 35 lei: Este total nesustenabil, este un ordin vechi/ Ministerul Sănătăţii mai are la dispoziţie doar o zi să îndrepte acest lucru

Farmaciştii cer ca adaosul pentru medicamentele scumpe să nu le mai fie limitat la 35 lei: Este total nesustenabil, este un ordin vechi/ Ministerul Sănătăţii mai are la dispoziţie doar o zi să îndrepte acest lucru

Farmaciştii cer ca adaosul pentru medicamentele scumpe să nu le mai fie limitat la 35 lei: Este total nesustenabil, este un ordin vechi/ Ministerul Sănătăţii mai are la dispoziţie doar o zi să îndrepte acest lucru
Sursa foto: Pexels
Ascultă articolul

Vicepreşedintele Comisiei de sănătate din Camera Deputaţilor Emanuel Ungureanu (USR) şi reprezentanţi ai asociaţiilor de farmacii independente din România au solicitat, joi, Guvernului amendarea legislaţiei astfel încât adaosul farmaceutic la medicamentele scumpe să nu mai fie limitat la 35 de lei, transmite Agerpres.

„Dacă până mâine, atenţie mai este o singură zi, Guvernul prin Ministerul Sănătăţii (…) nu echilibrează măsurile fiscale, farmaciile nu îşi vor mai permite să aducă medicamente scumpe cu adaosuri foarte mici şi oamenii mor cu zile. Mesajul meu nu este unul politic”, a afirmat Ungureanu, într-o conferinţa de presă.

- articolul continuă mai jos -

Preşedintele Colegiului Farmaciştilor din Cluj, Elena Dinte, susţine că nu ştie ce le va spune pacienţilor după 1 ianuarie, dacă situaţia nu se va schimba.

„Chiar dacă ar veni pacientul în farmacie să îşi plătească medicamentul, taxele către stat şi comisionul bancar depăşesc câştigul farmaciei. Nu aş şti ce să le spun pacienţilor de la 1 ianuarie. Probabil că, în primele zile, vom elibera parţiale de prescripţie, dar, după aceea, dragi pacienţi, probabil că veţi picheta farmaciile în căutarea medicamentului care vă asigură viaţa”, a transmis Elena Dinte.

Preşedintele Colegiului Farmaciştilor din Călăraşi, Costel Grigore, a explicat că problema a apărut odată cu noul Cod fiscal care impune un nivel de taxe de 1% sau 3% (pentru farmaciile micro) din cifra de afaceri, al cărui efect este că „impozitul care trebuie plătit de farmacie depăşeşte adaosul pe care ea îl realizează ca venit”.

„Proiectul de ordin care să modifice Ordinul 368/2017 al Ministerului Sănătăţii trebuie să includă şi farmaciile, să-i dea un adaos astfel încât să îşi poată plăti taxele, deşi corect şi cinstit ar fi ca farmacistul să poată fi plătit decent. Salariile colegilor mei se află în acest adaos farmaceutic. Orice medicament peste 350 lei are adaos în cuantum fix, 35 de lei.

Este total nesustenabil, este un ordin vechi, perimat, iar statul român, prin Ministerul Sănătăţii, mai are la dispoziţie doar o zi să îndrepte acest lucru. De la 1 ianuarie, orice farmacie va elibera în regim gratuit o asemenea reţetă, mai mult va pierde decât va câştiga”, a explicat Grigore, la conferinţa de presă organizată de USR la Parlament.

Comentarii
  • Pare logic! La 2000 lei ai 3% impozit pe cifra de afaceri adică 60 lei și adaos 35 de lei din care să plătești salariile si taxele! Nu înțeleg cum au fost atât de docili să accepte așa ceva în prima instanță!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole