Home » Analize » Experți din Coreea de Sud și China avertizează: e o mare greșeală să nu purtăm mască

Experți din Coreea de Sud și China avertizează: e o mare greșeală să nu purtăm mască

Experți din Coreea de Sud și China avertizează: e o mare greșeală să nu purtăm mască
Sursa foto: Pixabay.com
Ascultă articolul

Doi dintre cei mai cunoscuți epidemiologi din Asia avertizează, cu trimitere la comportamentul europenilor, că este o ”imensă greșeală” faptul că milioane de oameni nu poartă mască de protecție atunci când ies din casă.

Profesorul Kim Woo-Jiu de la Spitalul Universitar Guro din Seul arată că ”unul dintre motivele pentru care Coreea are o rată relativ mică de infecţii este că lumea poartă mască şi se spală frecvent pe mâini”, potrivit Digi24.

- articolul continuă mai jos -

Profesorul coreean mai arată că ”în Occident, în Europa şi în SUA, nu prea vezi oameni purtând mască. Mi se pare straniu. În Statele Unite, şeful sistemului sanitar public le-a spus oamenilor că nu este nevoie să poarte mască. OMS a recomandat acelaşi lucru. Dar eu nu sunt de acord. Mesajul acesta trebuie pus în context. Cred că scopul a fost împiedice ca publicul să facă stocuri de măşti şi asta pentru că personalul medical are mai multă nevoie de ele. Dacă personalul medical nu mai are măşti, nu mai poate trata pacienţii. Cu alte cuvinte, pentru că sunt puţine măşti în SUA, personalul medical trebuie să aibă prioritate”, potrivit Digi24.

George Gao, directorul general al Centrului pentru Controlul și Prevenția Bolilor din China, a declarat într-un interviu pentru ScienceMag că ”marea eroare făcută de SUA și Europa e că oamenii nu poartă măști. Virusul e transmis prin picăturile de salivă, iar o mască te împiedică să le transmiți când vorbești sau tușești. Multe persoane infectate sunt asimptomatice, iar mască îi împiedică să transmită virusul”.

Foto: Pixabay.com

Comentarii
    • @Boud@: Iar la tine, inteligenta 0%, bun simt 0%. Ia o suedeza!

    • Sa avem grija și la ciuma roșie… Ei au golit fondul de rezerva, ca sa-si facă vile și au adus sistemul sanitar in colaps general, iar PNL vor număra morții. Evident că vor fenta din pix cifrele reale, deja o fac organizat, dezinformând populația și posibilii infectați.
      Sistemul PSD-PNL trebuie învins și aruncat la gunoi.

    • Continuă pe aceeași linie, zdreanța hoață, folosește numele furat bad@. Ăștia au fost educați de mici în spiritul hoției, de jivinele care i-au fătat, plus că lucrează pentru mafia PRO-PSD care, se știe, are ca ocupație de bază furtul.

  • Au dreptate cu picaturile de saliva.
    Si mai e un motiv pentru care masca ajuta: este aproape imposibil sa te controlezi sa nu iti atingi fata in zona gurii sau a nasului. Masca reduce astfel de atingeri.

  • Cineva a descoperit al treilea sistema solare??????Chinezi,coreeni ,americani,europeni ?????? Este de stiut ca masca e sfânta,de aceea este un numar mare de contagi peste tot pentru ca persoanele nu poarta masti pentru ca nu se gandesc.

    • Trebuie purtata masca indiferent daca e ffsp2,3, chirugicala sau de bumbac. Trebuie purtata masca obligatoriu.

  • Aveti ce votati.

    O sa fie o vara ciudata.

    La sfarsit, toti vor fi bronzati pe fatza, inafara de gura.

  • Bre, au ajuns si descultii aia de chinej sa aiba specialisti!
    Lumea e cu curu’ n sus!
    Din cauza galbejitilor suntem unde suntem acu’!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.