Home » Sportz » Elena Rybakina, marea campioană de la WTA Stuttgart

Elena Rybakina, marea campioană de la WTA Stuttgart

Elena Rybakina: Sursa foto: Mohamed Faiz Khan / Alamy / Profimedia
Ascultă articolul

Elena Rybakina a câștigat duminică turneul WTA 500 de la Stuttgart. Campiona de la Australian Open a trecut clar, scor 7-5, 6-1, de Karolina Muchova, din Cehia.

Principală favorită a întrecerii germane în lipsa Arynei Sabalenka, Elena a cedat un singur set în drumul spre câștigarea trofeului de la Stuttgart.

Locul 12 în ierarhia mondială, Muchova a avut duminică probleme în game-urile de serviciu, adversara sa bifând în total patru break-uri.

- articolul continuă mai jos -

Marea finală s-a încheiat după o oră și 18 minute.

Rybakina va pleca acasă cu un cec în valoare de € 161,310, dar și cu 500 de puncte în ierarhia WTA de simplu.

De cealaltă parte, Karolina Muchova va primi € 99,565 și 325 de puncte în clasamentul mondial de simplu.

Sportiva născută la Moscova, dar care reprezintă de ani buni Kazahstanul,  s-a mai impus la Stuttgart cu ocazia ediției din 2024.

Porsche Tennis Grand Prix a avut loc în perioada 13-19 aprilie, pe zgură, în condiții indoor (sală). Competiția a făcut parte din categoria WTA 500 și a avut premii totale în valoare de $1,206,446.

Știri video

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole