Home » Articole » Educație pentru sănătate în școli prin conștientizarea rolului vaccinării antigripale: „Este o alegere informată, nu o obligație”

Educație pentru sănătate în școli prin conștientizarea rolului vaccinării antigripale: „Este o alegere informată, nu o obligație”

Educație pentru sănătate în școli prin conștientizarea rolului vaccinării antigripale: „Este o alegere informată, nu o obligație”
sursa foto: © David Tadevosian | Dreamstime.com
Ascultă articolul

Vaccinarea antigripală ar putea deveni mai accesibilă elevilor dacă ar fi organizată în școli, în regim voluntar, cu acordul părinților. Deputatul Mihai Ghigiu, președintele Comisiei pentru Învățământ din Camera Deputaților, subliniază că măsura ar contribui la reducerea îmbolnăvirilor și la continuitatea procesului educațional. „Școala este inima comunității. Aici copiii învață nu doar matematică sau literatură, ci și cum să fie responsabili, să aibă grijă de ei și de cei din jur. Vaccinarea voluntară antigripală poate fi un pas în această direcție – un gest simplu, dar cu impact mare”, a explicat parlamentarul.

- articolul continuă mai jos -

Potrivit datelor oficiale, în sezonul 2024–2025, România a înregistrat peste 133.000 de cazuri de infecții respiratorii într-o singură săptămână. Ghigiu atrage atenția asupra efectelor gripei în rândul elevilor: „Pentru copii, gripa poate însemna absențe de la școală, pierderea ritmului educațional și, în unele cazuri, complicații care pot dăuna sănătății pe termen lung.”

Măsura nu este obligatorie

Vaccinarea ar avea loc doar cu acordul părinților, într-un cadru organizat de autoritățile sanitare și unitățile de învățământ, în prezența medicilor abilitați să facă asta, fără a presupune o obligativitate. „Vaccinarea antigripală nu este obligatorie și nici nu ar trebui să fie. Este o alegere personală, dar o alegere care trebuie bazată pe informații corecte și pe încredere”, spune deputatul. Vaccinul gripal este gratuit în România începând cu anul 2023 pentru copii și persoane din categorii de risc . Administrat înainte de sezonul de vârf, el poate reduce cu până la 60% riscul de îmbolnăvire, potrivit specialiștilor, și contribuie la prevenirea cazurilor grave care necesită spitalizare.

Președintele Comisiei pentru Învățământ susține că este esențial ca părinții să fie informați corect și sprijiniți în luarea  celor mai bune decizii pentru ei și copiii lor: „Părinții sunt cei care poartă grija fiecărei nopți nedormite când un copil tușește. Haideți să le oferim răspunsuri sincere, să le punem la dispoziție materiale informative și să fim alături de ei în tot acest proces.”

Imunizarea în școli, cu sprijinul autorităților locale, al cadrelor medicale și al personalului educațional, ar putea elimina barierele logistice care descurajează accesul la vaccin: programările, lipsa timpului sau distanța până la medicul de familie. „Vaccinarea antigripală nu este doar despre sănătatea unui copil, ci despre sănătatea întregii comunități”, a subliniat Mihai Ghigiu.

Știri video

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole