Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Președintele USR, Dominic Fritz, a fost întrebat în emisiune la Antena 3 cum evaluează atmosfera din coaliția de guvernare, pe o scară de la 1 la 10. „Între 6 și 7” a răspuns Fritz, admițând mai ales tensiunile cu reprezentanții PSD, în contextul votului moțiunii de demitere a ministrului Mediului, Diana Buzoianu.
„Ceea ce se întâmplă în coaliție este o reflecție a societății de azi, suntem o societate dezbinată. În momentul de față nu există niciun grup politic care ar putea avea majoritate parlamentară, astfel rămâne o diferență mare de viziuni, de aceea nu va fi niciodată consens, cum că putem mergem toți împreună pe o direcție. Este o coaliție de nevoie, să scoatem țara din criză, să facem reformă, iar dacă nu reușim asta atunci putem să plecăm acasă. Nu mă aștept să fie o zi în care să avem toți consens, dar important este să reușim să producem soluții pentru români”, a comentat Fritz.
Liderul USR a lansat un atac direct la președintele PSD, Sorin Grindeanu, care a spus că dacă ar trebui să voteze și a doua oară pentru demiterea Dianei Buzoianu de la Ministerul Mediului ar face-o. Fritz a reamintit că s-a semnat un protocol în cadrul coaliției în care s-a prevăzut clar că nu se votează astfel de moțiuni, indiferent care e situația. „Parlamentarii din partidul pe care-l conduc nu ar fi votat o astfel de moțiune împotriva unui ministru PSD”, a spus Fritz, subliniind că PSD și-a încălcat cuvântul. „Ce mai înseamnă acest acord de coaliție?” a comentat Fritz, cu mențiunea că „trebuie să reflecteze asupra afirmațiilor lui Grindeanu”, cum că „deciziile nu pot fi oprite în astfel de hârtii, de parcă cuvântul dat nu contează”.
Fritz a reamintit că în protocolul coaliției este stipulat și articolul care prevede rocada premierilor, respectiv faptul că președintele PSD ar trebui să-l înlocuiască pe liberalul Ilie Bolojan din 2027. „Mai credem în aceste reguli din protocol sau fiecare își face regulile după cum consideră? Dacă așa se procedează, poate și USR își asumă să nu voteze pentru rocada premierilor…după cum mă simt în ziua respectivă, poate o să vreau să schimb acel articol din protocol”, a comentat Dominic Fritz.
În opinia lui Fritz, liderii partidelor din coaliție trebuie să-și reevalueze colaborarea: „Ce facem, semnăm un nou protocol, scoatem acest articol din protocol, dacă da, atunci votăm și noi (moțiuni împotriva miniștrilor PSD și PNL – n.red). Regulile trebuie să fie respectate de toată lumea”, a apreciat Dominic Fritz, atrăgând atenția că „moțiunile de cenzură nu-s picate din cer”, ci sunt depuse de partidul extremist AUR „care vrea să creeze haos în România”.
„,Mă îngrijorează dacă un partid care a intrat în coaliție, presupun ca să susțină stabilitatea în România, votează sub niște pretexte alături de acest partid extremist”, a spus Fritz, referindu-se la ipoteza colaborării dintre PSD și AUR.
Liderul USR a mai spus că partidul său se află în această guvernare pentru că are „anumite obiective politice pentru care oamenii au votat”, luându-le din nou apărarea miniștrilor USR, cărora nu le poate spune „să nu mai facă reformele, în justiție și aparatul de stat, așa cum probabil ar aștepta unii colegi din coaliție”. „Noi vrem reforme reale în justiție. Bolojan să răspundă dacă ministrul Predoiu încă are credibilitate și legitimitate să fie în acest guvern. Iar PSD și actualul ministru al Justiției să răspundă ce fac pentru a rezolva aceasta criză”, a spus Fritz, lăsând să se înțeleagă că USR ar putea vota cele două moțiuni simple depuse de AUR împotriva ministrului Justiției, Radu Marinescu, și a ministrului de Interne, Cătălin Predoiu.
Mi-a placut replica . Vezi bah Grindene , asta vorbeste putin si la subiect , ti-a aratat pisica :-)))
@ burebistaX. Slinosul de Grindeanu-Nordis-OUG13 e prea ticalos ca sa priceapa.
Are șoricu prea gros ca să simtă ceva
Pesedeu și Grindeanu își bat joc de România și de români.
Trebuie să-i spună cineva să se oprească.
Foarte bină că o face Fritz. Ar trebui să-i spună mai mulți.