Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Preşedinta S.O.S. România, Diana Şoşoacă, şi-a depus, joi, candidatura pentru alegerile prezidenţiale la Biroul Electoral Central (BEC), transmite Agerpres. Aceasta a apărut cu mănuși de box, pentru a arăta că este pregătită să se lupte „cu sistemul”.
Miercuri, Diana Şoşoacă a anunţat că îşi va depune joi dosarul pentru a se înscrie în cursa electorală, susţinând că Biroul Electoral Central şi Curtea Constituţională nu mai pot să îi respingă candidatura pentru aceleaşi motive din octombrie 2024.
„Din punct de vedere legal, după ce am analizat toată situaţia cu juriştii noştri, ei nu mai au voie să mă interzică, pentru că nu poţi să interzici de două ori acelaşi candidat pentru aceleaşi motive, nu poţi să fii judecat de două ori pentru aceeaşi faptă. Atenţie! Deci, CCR şi BEC nu mai au dreptul să îmi anuleze candidatura pe motivul Hotărârii numărul 2 din 5 octombrie 2024. Este un principiu de drept care funcţionează la nivel internaţional, nu poţi fi judecat şi condamnat de două ori pentru aceeaşi faptă”, a explicat lidera S.O.S. România.
Până miercuri, BEC a validat candidaturile depuse de Nicuşor Dan (independent) şi de Crin Antonescu (Alianţa ‘România Înainte’).
Tot joi, este aşteptată să-şi depună candidatura şi preşedinta USR, Elena Lasconi.
Ultimul termen pentru depunerea candidaturilor este 15 martie.
În luna octombrie 2024, Curtea Constituţională a României a admis, cu majoritate de voturi, contestaţiile formulate de două persoane şi a anulat Decizia Biroului Electoral Central nr. 18/D din 3 octombrie 2024 privind înregistrarea candidaturii şi a semnului electoral ale Dianei Iovanovici-Şoşoacă la alegerile pentru preşedintele României din anul 2024.
Măi purcică, aici nu e vorba de judecare și condamnare, aici de a face fapte anticonstiruționale!
Ceata lui Pițigoi
Putinisto! Ana Pauker scrie pe tine!
Prin tot cea ce face, prin modul de exprimare, doamna Sosoaca, nu mai are ce cauta pe scena politica a Romaniei .
Cu decizia dumneaei de interzicere a candidaturi la prezidentiale, trebuie interzisa din prima clipa .