Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Curtea Constituţională din Slovacia a anunţat miercuri că a suspendat legea de abolire a biroului avertizorilor de integritate, care a stârnit proteste în întreaga ţară în ultimele zile, relatează AFP, conform Agerpres.
Sesizată de un grup de 63 de membri ai parlamentului, Curtea a transmis într-un comunicat de presă că a decis că legea este suspendată până la examinarea sa pe fond.
„Este o veste bună pentru justiţia din Slovacia”, a reacţionat Zuzana Stevulova, vicepreşedinta partidului Slovacia Progresistă (PS).
Procurorul general al Slovaciei, Maros Zilinka, a salutat pe Facebook suspendarea, declarând că aceasta „va preveni potenţialele consecinţe negative şi ireparabile ale noii legislaţii”, permiţând în acelaşi timp o revizuire a conformităţii legii în special cu Constituţia şi Tratatul Uniunii Europene.
În ceea ce îl priveşte, Ministerul de Interne a subliniat că este vorba doar de o suspendare. „Suntem încrezători că (Curtea) va confirma validitatea legii şi că aceasta va intra în vigoare”, a adăugat purtătorul de cuvânt al ministerului, Matej Neumann, ciitat într-un comunicat.
Parlamentul slovac a votat pe 9 decembrie abolirea biroului de protecţie a avertizorilor de integritate şi înlocuirea acestuia cu un nou organism aflat sub autoritatea guvernului. Această reformă a fost criticată de ONG-uri, care o consideră o încercare de a reduce la tăcere criticile la adresa corupţiei.
Mai mult, Curtea Constituţională a anunţat că a declarat neconstituţională o lege adoptată în aprilie care vizează ONG-urile, ce ar fi fost obligate, începând cu sfârşitul lunii iunie, să dezvăluie anual autorităţilor sursa finanţării lor şi identitatea celor mai mari donatori şi a membrilor lor.
Opoziţia şi ONG-urile au denunţat această lege ca fiind încă o încercare de a intimida vocile critice şi de a apropia această ţară cu 5,4 milioane de locuitori, membră a UE şi NATO, de sfera de influenţă a Rusiei.
Câteva mii de persoane au manifestat luni şi marţi la Bratislava pentru a protesta împotriva abolirii biroului avertizorilor de integritate şi a adoptării, pe 11 decembrie, a unor modificări la codul penal.
Aceste amendamente incriminează cooperarea cu o „putere străină” pentru a obstrucţiona o campanie electorală, precum şi „punerea la îndoială (…) a soluţionării paşnice a relaţiilor după cel de-al Doilea Război Mondial”, o referire la decretele emise de preşedintele Edvard Benes la sfârşitul celui de-al Doilea Război Mondial, inclusiv cel care a confiscat proprietăţile locuitorilor de origine maghiară.