CSM București a învins-o pe Ferencvaros și în deplasare, în Liga Campionilor…

sursa foto: Facebook/ Cristina Neagu

CSM București a învins-o pe Ferencvaros și în deplasare, în Liga Campionilor la handbal

CSM Bucureşti a învins echipa maghiară FTC-Rail Cargo Hungaria, cu scorul de 33-29 (17-11), sâmbătă, în deplasare, pe Erd Arena, în în Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin, transmite Agerpres.

După 30-24 la Bucureşti, vicecampioana României a câştigat şi în Ungaria, fără nicio problemă.

”Tigroaicele” s-au aflat permanent în avantaj pe tabela de marcaj, intrând la pauză cu un avans de şase goluri, 17-11.

În repriza secundă, ecartul a crescut la zece goluri (22-12, prima oară), dar pe final Ferencvaros s-a apropiat la trei goluri şi a cedat cu 29-33.

Pentru învingătoare au marcat Crina Pintea 6 goluri, Emilie Hegh Arntzen 5, Siraba Dembele Pavlovic 5, Elizabeth Omoregie 5, Cristina Neagu 4, Alexandra Dindiligan 2, Malin Larsen Aune 2, Mihaela Andreea Mihai 1, Alicia Maria Gogîrlă 1, Grace Zaadi Deuna 1, Marina Sudakova 1.

Marie Skurtveit Davidsen a încheiat cu 13 mingi apărate (38,24%), iar Evelina Eriksson a avut şi ea 2.

Golurile celor de la ”Fradi” au fost reuşite de Greta Marton 5, Emily Bolk 5, Katrin Gitta Klujber 5, Antje Angela Malestein 4, Anna Kukely 3, Andrea Lekic 2, Alicia Stolle 2, Dorka Papp 2, Zita Szucsanszki 1.

Blanka Biro a apărat 5 şuturi (27,78%), iar Kinga Janurik 3 (13,04%).

Meciul a fost arbitrat de sârboaicele Vanja Antic şi Jelena Jakovljevic, iar delegat EHF a fost italianul Marco Tosi Brandi.

Sâmbătă au loc şi partidele Brest Bretagne Handball – SG BBM Bietigheim şi Vipers Kristiansand – DHK Banik Most, iar duminică se va juca meciul Odense Handbold – Krim Mercator Ljubljana.

În etapa a noua, pe 18 decembrie, CSM Bucureşti va juca acasă cu campioana en titre, Vipers Kristiansand.