Croația este prima finalistă a Ligii Națiunilor, după ce a învins Țările…

Sursa Foto: Facebook/ Luka Modric

Croația este prima finalistă a Ligii Națiunilor, după ce a învins Țările de Jos cu 4-2/ Spania şi Italia se înfruntă joi pentru al doilea loc în finală

Reprezentativa Croaţiei s-a calificat în finala Ligii Naţiunilor învingând în semifinale, miercuri seară, la Rotterdam, selecţionata Ţărilor de Jos, scor 4-2 după prelungiri. Olandezii au condus cu 1-0 şi în minutul 90+6 au făcut ca scorul să devină 2-2 şi partida să intre în prelungiri. Meciul a fost arbitrat de Istvan Kovacs, transmite News.ro.

Pentru Ţările de Jos au înscris Malen ’34 şi Lang ‘90+6.

Croaţia a marcat prin Kramaric ’55 (penalti), Pasalic ’72, Petkovic ’98 şi Modric ‘116 (penalti).

Din brigada lui Istvan Kovacs au mai făcut parte doi români: asistenţii Vasile Florin Marinescu şi Ovidiu Artene.

În doua semifinală se întâlnesc Spania şi Italia, joi seară, de la ora 20.45, la Enschede.

Finala mare a competiţiei şi finala mică vor avea loc duminică, la Rotterdam, respectiv Enschede.