Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Cristian Chivu (45 de ani) a avut un sezon fantastic la Inter, el reușind „dubla” în chiar stagiunea de debut. Cu toate acestea, parcursul până la glorie a fost unul presărat cu momente dificile. Tehnicianul român recunoaște că s-a temut la un moment dat că ar putea fi demis.
Inter, transfer de 50 de milioane de euro pentru Cristian Chivu
Inter a avut momente mai puțin strălucite pe durata sezonului 2025-2026 din Serie A, iar Chivu recunoaște că s-a temut că ar putea fi demis.
Acest lucru s-a întâmplat după înfrângerile cu Udinese și Juventus.
„Am avut acest gând, mai ales după meciurile cu Udinese și Juventus. Pentru o clipă am crezut că totul s-ar putea prăbuși, însă am văzut că societatea nu avea aceeași percepție ca mine. Clubul m-a susținut și mi-a arătat încredere”, a spus Cristian Chivu într-un interviu pentru Gazzetta dello Sport.
Jose Mourinho face primul transfer la Real Madrid de la Interul lui Cristi Chivu
Meseria de antrenor vine la pachet cu o presiune uriașă, iar doar rezultatele pozitive te pot ține în funcție.
„Sunt suficiente trei înfrângeri și există riscul să pleci acasă. Asta este realitatea fotbalului și am acceptat-o de mult timp”, a completat Chivu.
„Acum este mai greu. Trebuie să găsim aceiași stimuli, aceeași foame de rezultate și același echilibru. Nu este simplu să te repeți după un succes.
Se vorbește prea mult despre această competiție (n.r. Champions League. Avem ambiții, însă trebuie să acceptăm realitatea și diferențele economice față de alte campionate.
Există cluburi care investesc sute de milioane și nu reușesc să câștige trofeul.
Nu am vorbit niciodată despre alte echipe și nu o voi face nici în viitor, dar îi voi apăra pe ai mei până la moarte”, a conchis Cristian Chivu, citat de Mediafax.
Recent, Chivu și-a prelungit contractul cu Inter până la finalul sezonului 2028.
În ceea ce privește Campionatul Mondial de fotbal care stă să înceapă, Chivu transmite următorul mesaj: favoritele sale sunt „Spania, Franța și Argentina. Dar, atenție la Maroc, va fi o surpriză”.
„MY INTER ARE ALWAYS HUNGRY” – Chivu signs a new deal and then tells all: „We need certain players and Palestra is a good profile. The Champions League must not become an obsession. I will defend my players to the death. I feared of being sacked but instead the club backed me… pic.twitter.com/UpyXtxy0Tq
— FedeNerazzurra ⭐️⭐️ + 1 (@FedeNerazzurra) June 5, 2026