Conference League: Scor alb la Amsterdam, surprize la Atena şi Graz

Sursa foto: Pixabay

Echipele Ajax Amsterdam şi Aston Villa au terminat la egalitate joi, scor 0-0, în prima manşă a optimilor din Conference League. Maccabi Tel Aviv a învins la Atena, pe Olympiacos, scor 4-1, iar Lille s-a impus la Graz, cu Sturm, scor 3-0, transmite News.ro.

În derby-ul zilei din Conference League, la Amsterdam, Ajax şi Aston Villa nu au reuşit să schimbe tabela cu vreun gol marcat, dar au avut fiecare câte un jucătopr eliminat de arbitrul albanez Enea Jorgji. Kansa (Aston Villa) a primit al doilea galben în minutul 83, şi a părăsit primul terenul, el fiind urmat, trei minute mai târziu, de Gooijer, care a colectat şi el un al doilea cartonaş galben.

La Atena, Maccabi a făcut instrucţie cu Olympiacos, pe care a condus-o cu 2-0 şi 3-1, încheind cu o victorie la trei goluri diferenţă, 4-1, care îi face pe israelieni favorţi la calificare.

Lille s-a impus la Graz, dar surpriza a fost maniera în care a făcut-o. Un scor, 3-0, care putea fi mai mare dacă nu ar fi fost paradele portarului gazdelor, Vitezslav Jaros.

Rezultate înregistrate joi, în prima manşă a optimilor de finală din Conference League:

Olympiacos Pireu – Maccabi Tel Aviv 1-4 (El Kaabi 13 / Zahavi 4, 30, Shahar 9, Do. Peretz 74);

Sturm Graz – Lille 0-3 (J. David 28, 51, Zhegrova 71);

Molde – FC Bruges 2-1 (Stenevik 43, Gulbrandsen 90+2 / De Cuyper 85 penalti);

Ajax Amsterdam – Aston Villa 0-0.