Home » Articole » Clotilde Armand propune ca aerul din școli și din jurul acestora să fie monitorizat

Clotilde Armand propune ca aerul din școli și din jurul acestora să fie monitorizat

Clotilde Armand propune ca aerul din școli și din jurul acestora să fie monitorizat
sursa foto: Inquam Photos/ Octav Ganea
Ascultă articolul

Primarul Sectorului 1, Clotilde Armand, propune spre aprobare, în şedinţa Consiliului Local de joi, un proiect de hotărâre privind monitorizarea calităţii aerului din şcoli.

Proiectul aprobă protocolul de colaborare între Consiliul Local al Sectorului 1 şi Asociaţia Română pentru Smart City şi Mobilitate. Acesta are drept obiectiv demararea programului City Air, un proiect pilot de monitorizare a calităţii aerului din şcoli şi din jurul acestora.

- articolul continuă mai jos -

Conform protocolului, autoritatea locală va indica cele cinci unităţi în care se va derula proiectul.

Proiectul pilot nu necesită niciun cost din partea Primăriei Sectorului 1, aparatele pentru monitorizarea calităţii aerului fiind aduse în proiect de Asociaţia Română pentru Smart City şi Mobilitate. Termenul cooperării este de 12 luni.

Asociaţia Română pentru Smart City şi Mobilitate va asigura montarea senzorilor prin personal specializat, în prezenţa reprezentanţilor unităţii de învăţământ respective.

sursa: Agerpres.ro, sursa foto: Inquam Photos/ Octav Ganea

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole