Home » Analize » CLASAMENT Babeș Bolyai – cele mai multe apariții printre universitățile românești, în rankingul global Times Higher Education după domenii de studiu – 2024 / Rezultatele universităților din România

CLASAMENT Babeș Bolyai – cele mai multe apariții printre universitățile românești, în rankingul global Times Higher Education după domenii de studiu – 2024 / Rezultatele universităților din România

CLASAMENT Babeș Bolyai – cele mai multe apariții printre universitățile românești, în rankingul global Times Higher Education după domenii de studiu – 2024 / Rezultatele universităților din România
Sursa: Pixabay
Ascultă articolul

Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca înregistrează cele mai multe apariții, în rândul universităților românești, în rankingul Times Higher Education după domenii de studiu – 2024, dat publicității joi. Reputatul clasament internațional al universităților plasează pe locul secund, din punct de vedere al numărului de apariții ale instituțiilor locale de învățământ superior, Universitatea din București și Universitatea Al. I. Cuza din Iași. Cele mai multe instituții au o singură apariție în ediția din acest an.

- articolul continuă mai jos -

Comparativ cu anul trecut, România este reprezentată de mai multe ori în acest ranking global: 57 de apariții ale instituțiilor românești, cu 10 mai multe decât în precedenta ediție. Dar cele mai multe dintre acestea se află în partea inferioară a clasamentelor după domenii de studiu și doar câteva universități au reușit să obțină, pe alocuri, unele creșteri față de ediția anterioară.

  • Și aceasta, în condițiile în care clasamentul global s-a extins, numărul universităților cuprinse acum în rankingurile după domenii crescând de la 1.799 la 1904.

Anul acesta, Universitatea Al. I. Cuza din Iași a egalat, la număr de apariții, Universitatea din București. Ambele sunt reprezentate de câte 7 ori, ceea ce le situează în urma liderului UBB din Cluj-Napoca (9 apariții).

O singură universitare – Transilvania din Brașov – are 4 apariții, iar 4 sunt incluse în clasamente de 3 ori.

  • Și anul acesta una dintre principalele universități din București, Politehnica, apare o singură dată. În același timp, figurează în clasament UMF Carol Davila, cu o singură apariție, după ce anul trecut nu apărut în rankingul global.

Citește articolul complet și rezultatele detaliate pe Edupedu.ro

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole