Home » Articole » Ciorbea țipă la reporterul Newsweek, care vrea un exemplu de problemă rezolvată pentru pacienții care mor în spitale: Sunteți mai șmecheră sau ce dracu mai sunteți?

Ciorbea țipă la reporterul Newsweek, care vrea un exemplu de problemă rezolvată pentru pacienții care mor în spitale: Sunteți mai șmecheră sau ce dracu mai sunteți?

Ciorbea țipă la reporterul Newsweek, care vrea un exemplu de problemă rezolvată pentru pacienții care mor în spitale: Sunteți mai șmecheră sau ce dracu mai sunteți?
Victor Ciorbea participa la evenimentul organizat cu ocazia aniversarii a 20 de ani de la infiintarea institutiei Avocatului Poporului , joi, 21 septembrie 2017. Inquam Photos / George Calin
Ascultă articolul

Victor Ciorbea a avut o ieșire nervoasă într-o  discuție cu un jurnalist al Newsweek România purtată pe tema posibilității ca Avocatul Poporului să atace la CCR problema completurilor de trei judecători.

Newsweek.ro scrie că dialogul cu Avocatul Poporului s-a degradat în momentul în care Victor Ciorbea a fost întrebat cum privește faptul că doar persoanele cu probleme penale sau apropiate celor cu probleme penale văd anumite probleme ale justiției.

- articolul continuă mai jos -

Totodată, Avocatul Poporului a fost întrebat și ce face pentru pacienții care mor în spitale, ca să evite astfel de cazuri, în condițiile în care Ciorbea a susținut,pe parcursul discuției cu jurnalistul Newsweek România, că „oamenii mor de vii în pușcării”.

Ciorbea: Ăștia trebuie omorâți, împușcați. Hai să-i împușcăm pe toți…

Rep: Domnule Ciorbea, nu asta am spus și nu asta v-am întrebat.

Ciorbea: Hai să-i împușcăm pe toți, să nu-i mai luăm în discuție, nu-i mai primim, nu mai discutăm. Nu știu de ce dracu ne mai condamnă CEDO, pentru că nu respectăm drepturile condamnaților, că-i omorâm de vii în pușcării…

Rep: Unde s-a întâmplat asta, domnule Ciorbea?

Ciorbea: Noi suntem pe locul doi în Europa.

Rep: Unde se întâmplă să-i omorâm de vii în pușcării?

Ciorbea: Cum, n-au murit în pușcării?

Rep: Domnule Ciorbea, dar dumneavoastră sunteți doar Avocatul Poporului doar pentru infracori. Avem oameni care mor în spitale, domnule Ciorbea…

Ciorbea: Da, da, da. Și, cine se sesizează mai mult? Noi ne sesizăm.

Rep: Și rezolvați problemele astea?

Ciorbea: Cum să nu?

Rep: Care sunt rezolvările?

Ciorbea: Dar pe dumneavoastră nu vă interesează…

Rep: Ba da, domnule Ciorbea, uitați că pe mine mă interesează.

Ciorbea: Sesizările din oficiu nu vă interesează.

Rep: Ba sigur că mă interesează.

Ciorbea: Problema oamenilor cu dizabilități, a romilor.

Rep: Uitați, oamenii cu dizabilități au fost lăsați în afara bugetului central, acum. Sunt lăsați pe margine.

Ciorbea: Cine îi lasă, stimată doamnă?

Rep: Guvernul României, Parlamentul României.

Ciorbea: Bun, noi ne sesizăm în limitele atribuțiilor noastre, facem verificări, facem adrese, facem recomandări către miniștri, facem propuneri legislative către Guvern și Parlament și așa mai departe.

Rep: Dar care a fost ultima problemă pe care ați rezolvat-o pentru pacienții care mor în spitale, domnule Ciorbea?

Ciorbea: Stimată doamnă, dacă vreți, vă dau un raport întreg.

Rep: Dați-mi un exemplu, vă rog.

Ciorbea: Nu-mi cereți mie exemple, că am șase domenii în subordine, doamnă.

Rep: La infractori mi-ați putut spune concret.

Ciorbea: Sunteți mai șmecheră sau ce dracu mai sunteți. Și cu asta am încheiat.

Rep: De ce vorbiți așa, domnule Ciorbea?

Ciorbea: Că n-am timp. Mi-ați spus că mă întrebați de un lucru. Văd că puneți întrebări #Rezist.

Rep: Vă puneam întrebări referitoare la situația din spitale.

Ciorbea: Și cu #Rezist am avut trei întâlniri în decembrie

Sursa Foto: Inquam Photos/ Autor: George Călin

Citește interviul integral pe Newsweeek.ro și ascultă înregistrarea audio

 

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.