Christian Eriksen a revenit pe teren cu un gol în minutul doi/…

sursa foto: Facebook/ Christian Eriksen

Christian Eriksen a revenit pe teren cu un gol în minutul doi/ Mjlocașul a suferit un stop cardiac în 2021, în timpul unui meci din Campionatul EURO 2020

Mijlocaşul Christian Eriksen a marcat pentru naţionala de fotbal a Danemarcei la doar două minute de la introducerea sa pe teren, sâmbătă seara, în primul său meci după stopul cardiac suferit anul trecut la EURO 2020.

Eriksen, care joacă la Brentford, a intrat la pauză şi a înscris al doilea gol al echipei Danemarcei (min. 48), în partida câştigată de Olanda cu 4-2, chiar pe stadionul pe care s-a remarcat sub culorile lui Ajax. Gazdele s-au impus prin golurile marcate de Steven Bergwijn (16, 71), Nathan Ake (29) şi Memphis Depay (38 – penalty). Primul gol al danezilor a fost reuşit de Jannik Vestergaard (28).

Eriksen a jucat ultima oară pentru naţionala sa pe 12 iunie 2021, contra Finlandei, la Copenhaga la EURO 2020, când a suferit un stop cardiac. El are în prezent implantat un defibrilator intern, motiv pentru care a trebuit să se despartă de Inter Milano, pentru că în Serie A nu este acceptat un asemenea dispozitiv medical.

În alt meci, Germania a învins Israelul cu 2-0, prin golurile înscrise de Kai Havertz (36) şi Timo Werner (45+1), ambele în urma unor faze fixe. Germania a ratat şi un penalty (89), prin Thomas Muller (bară). Israelul, adversara României de marţi, putea înscrie şi ea, însă Yonatan Cohen a ratat un penalty (90+4), şutul său fiind apărat de portarul Kevin Trapp.

Selecţionerul Israelului, Gadi Brumer, a aliniat echipa: Ofir Marciano – Eliazer Dasa, Nir Bitton, Sean Goldberg, Sun Menachem – Aviv Avraham (Gabi Kanichowsky, 46), Dor Peretz (Yonatan Cohen, 84), Mohammad Abu Fani (Ramiz Safuri, 74), Manor Solomon (Dan Leon Glazer, 63) – Munas Dabbur (Dolev Haziza, 74), Tai Baribo (Din David, 62).

Rezultate:
Croaţia – Slovenia 1-1
Au marcat: Andrej Kramaric 39, respectiv Jaka Bijol 90+1.

Finlanda – Islanda 1-1
Au marcat: Teemu Pukki 12, respectiv Birkir Bjarnason 38.

Gibraltar – Feroe 0-0

Irlanda – Belgia 2-2
Au marcat: Chiedozie Ogbene 36, Alan Browne 86, respectiv Michy Batshuayi 12, Hans Vanaken 59.

Anglia – Elveţia 2-1
Au marcat: Luke Shaw 45+1, Harry Kane 78 – penalty, respectiv Breel Embolo 22.

Qatar – Bulgaria 2-1
Au marcat: Akram Afif 28 – penalty, Boualem Khoukhi 75, respectiv Kiril Despodov 60.

Spania – Albania 2-1
Au marcat: Ferran Torres 75, Daniel Olmo 90, respectiv Myrto Uzuni 85.

Germania – Israel 2-0
Au marcat: Kai Havertz 36, Timo Werner 45+1.
Thomas Muller (Germania) a ratat un penalty în min. 89.
Yonatan Cohen (Israel) a ratat un penalty în min. 90+4.

Olanda – Danemarca 4-2
Au marcat: Steven Bergwijn 16, 71, Nathan Ake 29, Memphis Depay 38 – penalty, respectiv Jannik Vestergaard 28, Christian Eriksen 48.

sursa: Agerpres.ro, sursa foto: Facebook/ Christian Eriksen