Home » Analize » China cere Rusiei și Ucrainei să nu lase războiul „să se extindă” și lansează un nou apel pentru „rezolvarea pașnică” a conflictului

China cere Rusiei și Ucrainei să nu lase războiul „să se extindă” și lansează un nou apel pentru „rezolvarea pașnică” a conflictului

China cere Rusiei și Ucrainei să nu lase războiul "să se extindă" și lansează un nou apel pentru "rezolvarea pașnică" a conflictului
Sursa foto: Facebook / 中华人民共和国外交部发言人办公室 (MFA China)
Ascultă articolul

Ministrul chinez de externe, Wang Yi, a cerut sâmbătă Ucrainei și Rusiei să nu lase războiul să se „extindă”, în timpul discursului său în fața Adunării Generale a ONU, potrivit Le Monde.

„Facem apel la toate părțile implicate să împiedice escaladarea crizei și să protejeze drepturile și interesele legitime ale țărilor în curs de dezvoltare”, a spus el, făcând apel la o „rezolvare pașnică”.

- articolul continuă mai jos -

„Soluția fundamentală este de a aborda preocupările legitime de securitate ale tuturor părților și de a construi o arhitectură de securitate echilibrată, eficientă și sustenabilă”, a mai spus Wang.

Comentarii
  • Vladimir Putin e vaccinat cu Pfizer

    Până și China se distanțează de Rusia.

  • Soluția fundamentală este de a aborda preocupările legitime de securitate ale tuturor părților și de a construi o arhitectură de securitate echilibrată, eficientă și sustenabilă”, a mai spus Wang…………………………ASA E WANG , AI DREPTATE. EXACT ASA SA FACI SI IN TAIWAN….SA NEGOCIEZI PENTRU PACE SI SECURITATE….CA DESTUL AMENINTA SEFUL TAU XI , CU RAZBOIUL IN TAIWAN.

  • A cerut Ucrainei?
    Javre chineze, cam pe cine a atacat Ucraina? Au facut declaratia, de teama sa nu isi retraga activitatile din CHina, Vestul. Insa avand exact aceasi mentalitate ca mujicii, nu au facut declaratia numine rusii, ci si pe ucrainieni. Cu coate ca nu aveau de ce sa ii citeze (pe ucrainieni)
    Scarba 🙁

  • Rusia se simte in siguranta doar daca Ucraina devine sclavul ei. Dupa aceea se va simti in siguranta cu Lituania sclavul ei, apoi cu Europa de Est (cum a si declarat la inceputul anului). Context: nimeni nu a calcat si nu va calca o palma pe teritoriul Rusiei pt ca…. arsenal nuclear. Deci, cum o jucati pe asta? Unde va opriti cu concesiile? Ce vrem noi pt tara noastra? Iar la rusi? Nu ne-au ajuns 50 de ani?

  • N-ar fi mai eficace și credibil dacă China s-ar alătura sancționării Rusiei?
    Așa,vorbe goale…

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole