CFR Cluj – Sepsi Sf. Gheorghe, scor 2-1, în etapa a 9-a…

sursa foto: Facebook/CFR Cluj

CFR Cluj – Sepsi Sf. Gheorghe, scor 2-1, în etapa a 9-a din play-off / Dan Petrescu, antrenorul CFR, spune că nu se va uita la meciul de duminică seara, dintre Farul şi FCSB, partidă în care se poate decide soarta titlului

Echipa CFR Cluj a învins sâmbătă, în deplasare, formaţia Sepsi Sf. Gheorghe, scor 2-1, într-un meci din etapa a 9-a a play-off-ului Superligii. Dan Petrescu, antrenorul echipei CFR Cluj, a declarat că nu se va uita la meciul de duminică seara, dintre Farul şi FCSB, partidă în care se poate decide soarta titlului, relatează news.ro

Clujenii au deschis scorul la Sf. Gheorghe, prin Petrila – şut de la marginea careului în minutul 33. Gazdele au egalat în minutul 43, după o pătrundere a lui Tudorie, care a întors apărarea adversă şi a înscris la colţul lung. La reluare, Boateng a înscris pentru CFR, la un şut al lui Cristian Manea, dar, după arbitrajul video, golul a fost anulat pentru ofsaid. Oaspeţii au marcat totuşi golul victoriei în minutul 82, prin Janga, la un şut al lui Petrila, respins de portarul Began.

CFR Cluj are 42 de puncte şi ocupă locul al treilea în campionat, iar Sepsi este ultima în play-off, cu 26 de puncte.

SEPSI: Began – M. Bălaşa (R. Dimitrov 63), Ninaj, M. Tamas, A. Dumitrescu – I. Gheorghe (Rondon 80), N. Păun, J. Rodriguez (Francisco Junior 80), R. Varga (C. Matei 67) – Tudorie, Safranko (Aganovic 67). ANTRENOR: Cristiano Bergodi

CFR CLUJ: Scuffet – C. Manea, Yuri (B. Ţîru 46), A. Burcă, Camora (Peteleu 32) – Boateng, Cvek – Fică, Bîrligea (Maglica 80), Petrila (Muhar 90) – Janga (Hoban 90). ANTRENOR: Dan Petrescu

Dan Petrescu, antrenorul echipei CFR Cluj, a declarat că nu se va uita la meciul de duminică seara, dintre Farul şi FCSB, partidă în care se poate decide soarta titlului.

„Toate meciurile au fost VAR-urile, penalty-urile, liniile trase, nu mai înţeleg nimic. Când am dat gol, am stat 5 minute. După, iar am stat la ofsaid, la penalty nu a fost penalty şi tot aşa. A fost un an incredibil pentru noi. atâtea ghinioane nu am avut în toată cariera mea, am avut 61 de meciuri. Accidentări… nu ştiu cu cine să mai jucăm. Braun, nicio şansă. Camora, nicio şansă. Manea nu e nici el prea bine, pe Peteleu îl doare genunchiul. Să vedem pentru meciul cu Farul ce soluţii avem… nu ştiu, băgăm juniori pentru că nu sunt jucători. Sper să nu mai avem nevoie de niciun meci şi să jucăm în Europa. Trebuie să terminăm pe locul 3. Vedem ce se va întâmpla la Rapid – Craiova.

Politica e făcută de jucătorii pe care îi am la dispoziţie. Fica, Petrila şi Birligea au jucat toţi bine. E normal să ai şi jucători tineri. La CFR, dacă n-ai rezultate imediat, nu e bine. Mai e un meci în campionat şi posibil să mai jucăm unul.

S-au strâns şi la mine multe după 61 de meciuri. Nu e uşor. Se plâng unii care au 50, dar în România să ai 61 mi se pare foarte mult.

Petrescu a declarat că nu se va uita la meciul de duminică seara, dintre Farul şi FCSB, partidă în care se poate decide soarta titlului: „O să mă uit la un film mâine seară, sigur”, a declarat Dan Petrescu, potrivit news.ro