CFR Cluj învinge Petrolul Ploieşti cu 1-0, în ultimul meci al etapei…

sursa foto: Facebook/ CFR Cluj

CFR Cluj învinge Petrolul Ploieşti cu 1-0, în ultimul meci al etapei a noua a Superligii

Echipa CFR Cluj a învins luni seara, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia Petrolul Ploieşti, în ultimul meci al etapei a noua, transmite News.ro.

Clujenii au deschis scorul în minutul 12, când Tachtsidis a executat o lovitură liberă, mingea a fost respinsă din careu şi a ajuns la Avonou, care a şutat de la 16 metri şi a înscris. Petrolul a cerut penalti în minutul 32, la un contact între Alexandru Musi şi portarul Sava, dar arbitrul Istvan Kovacs nu a acordat nimic.

Antrenorul gazdelor, Andrea Mandorlini, a fost trimis în tribună în minutul 58, iar CFR a mai avut o bară în minutul 64, la un şut al lui Deac, dar cum Petrolul nu a reuşit să pună în pericol poarta lui Sava decât în minutul 90, când goalkeeperul gazdelor a scos la ocazia lui Papp, clujenii s-au impus cu 1-0 şi, cu 19 puncte, sunt pe locul secund în campionat. Petrolul are 13 puncte şi ocupă poziţia a cincea.

CFR CLUJ: R. Sava – Mogoş, Ajeti, Kresic, Camora – Muhar, Tachtsidis, Cvek (Deac 42) – Avonou (Morgan 90) – Bîrligea (Jefte Betancor 59), Otele (Juricic 59). ANTRENOR: Andrea Mandorlini

PETROLUL: Zima – Pedro Justiniano (Diomande 76), Papp, Meijers, Ţicu – Doua, Seto (L. Dumitriu 79), Hanca (Jefferson 76), Al. Musi (Mitrov 76) – Grozav (M. Roman 46), Jair. ANTRENOR: Florin Pîrvu

Cartonaşe galbene: Otele 58, Deac 62, Muhar 83, Avounou 85 / Meijers 86 Mitrov 90+2

Cartonaş roşu: Andrea Mandorlini (CFR Cluj) min. 58

Arbitri: Istvan Kovacs – Vasile Marinescu, Ovidiu Artene – Rareş Vidican

Arbitri VAR: Horia Mladinovici – Ovidiu Robu

Observator: Eduard Dumitrescu