Home » Articole » Cătălin Avramescu a renunțat să mai candideze la prezidențiale, la doar câteva zile după intrarea în cursă. El a invocat motive personale

Cătălin Avramescu a renunțat să mai candideze la prezidențiale, la doar câteva zile după intrarea în cursă. El a invocat motive personale

Cătălin Avramescu a renunțat să mai candideze la prezidențiale, la doar câteva zile după intrarea în cursă. El a invocat motive personale
Sursa Foto: PMP
Ascultă articolul

Cătălin Avramescu a renunțat să mai candideze la prezidențiale, la doar câteva zile după intrarea în cursă. El a invocat motive personale.

Cătălin Avramescu (57 de ani), fost consilier prezidențial al președintelui Traian Băsescu, a anunțat marți că renunță la candidatura la alegerile prezidențiale din acest an. ”Din motive personale, nu au de-a face în nici un fel cu politica, trebuie să renunț la candidatura la funcția de președinte”, a scris el pe o rețea socială.

- articolul continuă mai jos -

Avramescu a fost ambasador în Finlanda și Estonia.

La alegerile parlamentare din 2024, Catalin Avramescu a deschis lista alianței PMP – Forța Dreptei la alegerile din Prahova pentru Senat, dar alianța nu a trecut pragul electoral.

Avramescu a anunțat într-o postare pe rețelele sociale că vrea ”interzicerea partidelor extremiste AUR și SOS România”.

Cătălin Avramescu este directorul Institutului de Științe Politice și Relații Internaționale „Ion I.C. Brătianu“ (ISPRI) din cadrul Academiei Române.

El este profesor la Facultatea de Științe Politice a Universității din București.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole