Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Premierul Florin Cîțu l-a anunțat, joi, pe Alexandru Nazare, înaintea ședinței de Guvern, că nu va mai fi ministru de finanțe, au declarat pentru G4Media.ro surse politice. Nazare ar urma să fie înlocuit cu deputatul PNL Gorj, Dan Vîlceanu, care este și liderul filialei Gorj. Nu e clar dacă Vîlceanu este variantă agreată și de președintele Klaus Iohannis.
Potrivit surselor G4Media.ro, Cîțu l-ar fi anunțat încă de luni seara că va fi revocat iar motivul ar fi unele numiri controversate făcute la minister.
Funcția de ministru al Finantelor ar urma să fie asumată interimar de Florin Cîțu, urmând ca ulterior el să facă o nouă propunere de ministru. Potrivit Constituției, Cîțu poate exercita interimatul timp de două luni.
Congresul PNL, care va alege o nouă conducere, este programat pentru data de 25 septembrie.
Senatoarea PNL, Alina Gorghiu, a declarat, joi, la Antena 3, că dacă se va ajunge la o remaniere, vor fi informați ceilalți lideri care formează coaliția. Ea a mai precizat că este atributul premierului de a face schimbări în echipa de miniștri.
Potrivit surselor G4Media.ro, tabăra Isar/ Gorghiu din PNL ar fi presat de mai multă vreme pentru schimbarea lui Alexandru Nazare de la finanțe. Lucian Isar este consilier al premierului Cîțu și soțul Alinei Gorghiu.
Context
Liderul PNL, Ludovic Orban a declarat, miercuri, că, în calitate de preşedinte al PNL, este mulţumit de activitatea miniştrilor liberali şi nu consideră că este necesară remanierea vreunui ministru al partidului. El a adăugat că, în mod normal, acordul coaliţiei şi actul adiţional la acest document convenit în urma revocării lui Vlad Voiculescu din Guvern trebuie respectat.
„Din punctul de vedere al PNL, eu, ca preşedinte al PNL, sunt mulţumit de activitatea miniştrilor PNL şi consider că nu este necesară remanierea niciunui ministru al PNL”, a afirmat Ludovic Orban, întrebat miercuri la Parlament, dacă la şedinţa coaliţiei au fost vicepremieri sau lideri ai coaliţiei care au vorbit despre intenţia premierului Cîţu de a remania anumiţi miniştri.
G4Media.ro a scris pe 25 iunie că premierul Florin Cîțu ia în calcul o remaniere guvernamentală la începutul lunii iulie.
Potrivit acestora, pe lista miniștrilor care ar urma să fie schimbați figurează cinci nume, trei de la PNL, două de la USR PLUS.
Ar fi vorba despre Adrian Oros (Agricultură), Alexandru Nazare (Finanțe) și încă un liberal iar de la USR PLUS ar fi vorba de Claudiu Năsui (Economie), Ioana Mihăilă (Sănătate) sau Ciprian Teleman (Digitalizare). Antena 3 a vehiculat și alte posibile nume de miniștri pe listă (Cristian Ghinea, Stelian Ion).
Da de ce sa nu fie dat afară Ghinea cu PNRR dezastru??? Câmpeanu, Oros etc sunt membri în guvern care trebuie remaniati acum .
Muis comunistul moare de ciuda ca nimeni, dar absolut nimeni nu il intreaba pe el marele specialist in taiat frunze la caini aiurea pe forumuri, cine trebuie sa fie ales in guvern. Carry on, sarantocule.
Cati oameni mai trebuie sa moara pe sosele ca sa zboare si Bode?
Câți oameni trebuie să mai sufere ca să pice guwernul meu?!
Halal domnul Câțu…vezi paiul din ochiul aliaților și nu vezi bârnele din ochiul vostru. A apărut Bode azi și îi ține partea lui Cucoș și ne zice că nu vom scăpa niciodată de interlopi …asta nu e de remaniat????
Ciocan…Ciocan Cucoș tot slugile lui Dragnea! Si tot apărate de un penelist.
Și acum vor face guvern cu PSD.De mult așteaptă Câtu,Orban și premierul dela Grivco da facă guvernul lor,almafiei ruse- ungare
Valceanu e perfect pentru Ministerul de Finante: are PSD si PDL in ADN, dar a fost si economist pe la niste firme! 😀
Despre doctorat inca nu se stie nimic, dar nu-i exclus sa apara niste surprize, ca la orice politician care se respecta… 😛
http://www.cdep.ro/pls/parlam/structura2015.mp?idm=319&cam=2&leg=2016&pag=0
nu va agitati ! un prim ministru este ca un antrenor Poate schimba jucatorii pina ce echipa joaca cum vrea el Rezultatele spun apoi daca a fost sau nu bine Momentan este estimata ( dar nu de ai nostrii ) o crestere economica de peste sapte la suta ceea ce in plina criza este excelent Unii vor spune ca s-au imprumutat multi bani E adevarat dar s-au bagat acolo unde acum dau roade Citi bani a imprumutat psd ? cit a investit ? au luat doar pentru pomeni supusilor lor Acum achitarea acelor bani a cazut pe acest guvern
Du-te, băi, cu aberațiile tale! Te-a bătut soarele în cap?!
’te drak de postak!
Care roade ca nu le vede nimeni,poate se vad doar in buzunarele guvernantilor si a acolitilor…!
@ DODO,
Scrierea iti este precum gandirea: de analfabet.
Astfel se va crea guvern de uniune națională sub … acoperire. Din CV-ul lui Dan Vâlceanu:„Funcţii, activităţi într-un partid politic
Președinte TSD Gorj 2006-2009
Secretar Executiv PDL Gorj 2011-2012
Prim-vicepreședinte PDL Gorj 2012-2013
Președinte PDL Gorj 2013-2015
Copreședinte/Președinte PNL Gorj 2015-prezent ”.
I-am spus prostului că va fi dat afară și că nu lasă nimic în urmă! A fost atât de absent că parcă nici n-a existat!
Dan Vilceanu – un individ mai slab ca Nazare.
Se pare că evoluția promovării competenței în guvernele mioritice este monoton descrescătoare.
Usr + urgent să iasă din relația toxica cu PNL,PSD, UDMR
Stai liniștit, nu pleacă câinele (USR+) de la măcelărie. Abia acum au simțit gustul banilor și al combinațiilor.
Cîțu nu vrea să arate decât că e mai fortos ca Orban! Atât!
Nazare e sustinut de multi generali importanti din SRI si tocmai de-asta a refuzat sa-si dea demisia. Gorghiu se stie demult ca e apropiata de Coldea, deci totul e un caft intre activii si rezervistii din SRI si Catzu e doar un simplu instrument in chestiunea asta. Habar n-are care sunt implicatiile. E posibil ca pana diseara sa fie “razgandit” de Johannis.
Sa rotesc intre ei pentru a masca dezastrul guvernarii PNL.
Cîțu vrea să și centreze și să și dea cu capul la rectificarea bugetară! Bună mișcare a făcut ticălosul sprijinit de dulapul din deal!
Catu este un om onest și f. Hotărât, spre disperarea lichelele.
„Cine nu-i cu noi, e-mpotriva noastră!”