Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Ilie Bolojan, președintele PNL, a declarat luni seară că folosirea numelui PNL de către miniștrii din guvernul Veștea reprezintă ”o încălcare a Constituției”. El a spus că a trimis o notificare în acest sens către conducera Parlamentului.
”Ceea ce au făcut cei care au depus lista de guvern e o formă de abuz. E vorba despre folosirea numelui unui partid care, așa cum am notificat conducerea Parlamentului, nu e susținut de PNL. E o încălcare a Constituției pentru că nu e clar care e compoziția politică a guvernului”, a spus Bolojan.
El a avertizat că utilizarea numelui PNL de către Adrian Veștea și ceilalți miniștri puciști va provoca probleme la o eventuală remaniere.
”Va naște probleme într-o posibilă remaniere. Noi am cerut conducerii camerelor să corecteze rapid aceste date, să elimine orice referire la PNL. E un abuza ce s-a făcut”, a mai spus Bolojan într-o declarație la sediul guvernului.