Home » Articole » Bolojan: Folosirea numelui PNL de către miniștrii din guvernul Veștea e o încălcare a Constituției 

Bolojan: Folosirea numelui PNL de către miniștrii din guvernul Veștea e o încălcare a Constituției 

758
Bolojan: Folosirea numelui PNL de către miniștrii din guvernul Veștea e o încălcare a Constituției 
sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea
Ascultă articolul

Ilie Bolojan, președintele PNL, a declarat luni seară că folosirea numelui PNL de către miniștrii din guvernul Veștea reprezintă ”o încălcare a Constituției”. El a spus că a trimis o notificare în acest sens către conducera Parlamentului.

”Ceea ce au făcut cei care au depus lista de guvern e o formă de abuz. E vorba despre folosirea numelui unui partid care, așa cum am notificat conducerea Parlamentului, nu e susținut de PNL. E o încălcare a Constituției pentru că nu e clar care e compoziția politică a guvernului”, a spus Bolojan.

- articolul continuă mai jos -

El a avertizat că utilizarea numelui PNL de către Adrian Veștea și ceilalți miniștri puciști va provoca probleme la o eventuală remaniere.

”Va naște probleme într-o posibilă remaniere. Noi am cerut conducerii camerelor să corecteze rapid aceste date, să elimine orice referire la PNL. E un abuza ce s-a făcut”, a mai spus Bolojan într-o declarație la sediul guvernului.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole