Home » Articole » Bărbat din Botoșani, la un pas de moarte, după ce a mâncat o înghețată / A făcut edem laringian, cel mai probabil din cauza unei alergii

Bărbat din Botoșani, la un pas de moarte, după ce a mâncat o înghețată / A făcut edem laringian, cel mai probabil din cauza unei alergii

Bărbat din Botoșani, la un pas de moarte, după ce a mâncat o înghețată / A făcut edem laringian, cel mai probabil din cauza unei alergii
Sursa foto: Ilona Andrei / G4Media
Ascultă articolul

Un bărbat din Dorohoi, județul Botoșani, a ajuns în stare critică la spital după ce a mâncat o îngheţată şi i s-a umflat gâtul atât de tare încât a fost în pericol să se sufoce, relatează Monitorul de Botoșani.

În vârstă de 48 de ani, bărbatul a ajuns la spital acuzând că simte că se sufocă şi respira tot mai greu. Acesta le-a spus medicilor că mâncase o îngheţată, după care a început imediat să se sufoce. Apropiaţii au apelat serviciul 112 şi bărbatul a fost transportat la Urgențe, unde în scurt timp a intrat în stop respirator, din cauza inflamării foarte puternice a cartilajului tirod, mai bine cunoscut ca Mărul lui Adam.

- articolul continuă mai jos -

Din fericire, acesta a fost imediat intubat de medici, astfel că sângele a putut fi din nou oxigenat. „Nu este o reacţie foarte obişnuită, dar nici nu este ieşită din comun. Diagnosticul este de edem glotic. Din fericire, a fost intubat la timp şi astfel au fost asigurate funcţiile vitale în continuare”, a spus un medic din cadrul UPU-SMURD. Ulterior, bărbatul a fost internat pe secția ORL a Spitalului Județean.

Edemul glotic este o umflare a membranei mucoase (edem) care pune viața în pericol. Edemul glotic poate fi denumit și edem laringian.

Poate fi cauzată de infecții, alergii sau medicamente.

Sursa foto: Arhivă / Ilona Andrei / G4Media

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole