Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Autorităţile ruse încearcă să calmeze panica legată de deprecierea accentuată a rublei, care a atins miercuri cel mai scăzut nivel din martie 2022, de 114 ruble pentru un dolar, transmite CNBC, transmite News.ro.
Banca Centrală a Rusiei (CBR) a intervenit joi pentru a sprijini moneda, anunţând că va suspenda achiziţiile de valută pe piaţa internă până la sfârşitul anului, pentru a reduce volatilitatea pieţelor financiare.
După intervenţie, rubla a recuperat uşor, tranzacţionându-se joi la 110 ruble pentru un dolar.
Preşedintele rus Vladimir Putin a declarat că situaţia este sub control şi nu există motive de panică, atribuind fluctuaţiile cursului de schimb unor factori sezonieri, cum ar fi plăţile către buget şi preţurile petrolului.
”Nu văd niciun motiv de îngrijorare. Situaţia este gestionabilă,” a spus Putin, citat de agenţia RIA Novosti.
Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a minimalizat impactul scăderii rublei asupra cetăţenilor ruşi, argumentând că aceştia îşi primesc salariile în ruble şi, prin urmare, nu vor resimţi schimbările la nivel personal.
incepe sa doara ?
Lasa ca nu doare mult, va ia putler si va baga la tocatorul de carne vie ca sa ramana el pe metereze cu oligarhii lui, buna afacere.