Academia Română salută adoptarea sintagmei „limba română” ca denumire a limbii oficiale în Republica Moldova
21 mart.
Academia Română salută hotărârea adoptată de Parlamentul Republicii Moldova, în data de 16 martie, pentru impunerea sintagmei „limba română” ca denumire a limbii oficiale în toate domeniile vieţii culturale şi ştiinţifice, precum şi în toate documentele legislative şi administrative, relatează Agerpres. „Fundamentată ştiinţific, susţinută cu argumente incontestabile, sintagma «limba română», clară şi univocă, spre deosebire […]