Peste 400 de monede de argint, descoperite în Timiș cu un detector de metale / Banii datează în secolul al XVI-lea
17 mai
Un tezaur impresionant a fost scos la lumină în județul Timiș, în comuna Găvojdia, anunță Tion. Este vorba despre peste 400 de monede de argint descoperite pe un câmp, cu detectorul de metale. Datează din secolul al XVI-lea, fiind regăsite „monede bătute începând cu primele decenii ale secolului până la finalul acestuia”. „Tezaurul monetar medieval […]