Home » Articole » Aproape trei sferturi dintre francezi nu se mai simt în siguranță nicăieri

Aproape trei sferturi dintre francezi nu se mai simt în siguranță nicăieri

1162
Aproape trei sferturi dintre francezi nu se mai simt în siguranță nicăieri
Foto: CLEMENT MAHOUDEAU / AFP
Ascultă articolul

Potrivit unui sondaj realizat de institutul CSA pentru Europe 1, CNews și Le Journal du Dimanche, publicat vineri, o mare majoritate a francezilor consideră că „nu mai există niciun loc în Franța unde să te poți simți în siguranță”, scrie Le Figaro.

72% dintre persoanele chestionate sunt de acord cu această afirmație, o cifră în ușoară creștere față de luna mai 2025, când 70% împărtășeau deja această opinie.

- articolul continuă mai jos -

Femeile, mai îngrijorate decât bărbații

La întrebarea: „Sunteți de acord sau nu cu afirmația potrivit căreia «nu mai există niciun loc în Franța unde să te poți simți în siguranță»?”, răspunsurile arată un sentiment de nesiguranță profund înrădăcinat în rândul populației.

Femeile sunt mai numeroase decât bărbații în a-și exprima îngrijorarea, cu 76% răspunsuri pozitive față de 66% în rândul bărbaților. Această opinie este majoritară în toate categoriile de vârstă, deși este puțin mai pronunțată în rândul persoanelor cu vârsta cuprinsă între 18 și 24 de ani (75%) și între 35 și 49 de ani (74%).

Îngrijorarea variază în funcție de apartenența politică. Simpatizanții de dreapta se disting printr-o unanimitate aproape totală pe această temă: 93% dintre alegătorii Rassemblement national și 80% dintre cei ai Républicains consideră că nu mai există locuri sigure în Franța.

În ceea ce privește majoritatea prezidențială, 59% împărtășesc această percepție. În stânga, opiniile sunt mai contrastante: 62% dintre simpatizanții Partidului Socialist împărtășesc sentimentul majoritar, față de 48% dintre ecologiști și doar 31% dintre susținătorii La France insoumise.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole