Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Un control al Direcţiei de Poliţie Transporturi privind legalitatea desfăşurării transportului rutier în regim de taxi, în regim de închiriere şi în domeniul transportului alternativ, efectuat pe data de 13 mai, în zona aeroporturilor civile din România, s-a soldat cu amenzi însumând peste 14.000 de lei, transmite Agerpres.
Potrivit unui comunicat al Poliţiei Române, transmis duminică AGERPRES, din totalul sancţiunilor, 21 au fost aplicate pentru nerespectarea prevederilor Legii nr. 38/2003, privind transportul de persoane în regim de taxi şi în regim de închiriere, cu modificările şi completările ulterioare, 47 pentru încălcarea normelor privind circulaţia pe drumurile publice şi trei, pentru încălcarea altor acte normative.
Totodată, pentru defecţiuni tehnice sau dotări suplimentare nepermise de lege, au fost retrase şase certificate de înmatriculare şi au fost reţinute două plăcuţe de înmatriculare, precizează sursa citată. AGERPRES / (AS – autor: Sorinel Peneş, editor: Marius Frăţilă)