Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Directorul general interimar al Teatrului Naţional, Ioan Onisei, a murit, la vârsta de 68 de ani, a anunţat, joi, ministrul Culturii, Lucian Romaşcanu.
„Acum am primit o veste tristă, una din prea multele care au venit din lumea culturii în ultima vreme… Ioan Onisei, directorul general interimar al Teatrului Naţional, a plecat dintre noi. Jurist de profesie a fost un mare susţinător al culturii în diversele poziţii pe care, cu onoare, le-a ocupat: deputat, vicepreşedinte CNA, director general adjunct al TNB de peste 7 ani. A participat, cu discreţie şi profesionalism, la succesele TNB, fiind umbra ubicuă a altui mare dispărut, Ion Caramitru. Dumnezeu să-l ierte şi să-l odihnească!”, a scris Romaşcanu, pe Facebook.
sursa: Agerpres.ro, Sursa foto: Teatrul Naţional „I. L. Caragiale” Bucureşti / Facebook
Ca întreabă vvoiculescu. Sa salvam măcar copilașii
Că despre morți numai de bine dar Onisei era un alcoolic învederat și după beții crunte era indisponibil zile întregi. Băsescu a relatat despre alcoolemiile aproape de comă ale lui Onisei. Lacunele din cultură generală ale subalternului lui Caramitru erau jenante. Certat cu igiena, Onisei apărea în public parfumat excesiv, ca să nu se simtă mirosul de nespălat și de alcool. E incorect să se spună că personajul a făcut servicii culturii, dimpotrivă au fost mai multe deserviciile, cu duiumul chiar. Onisei era mereu confuz, insipid, greoi în gândire, ipocrit.
Dumnezeu sa-l odihneasca!