Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat miercuri în fața Forumului Economic Mondial de la Davos, prin videoconferință, că, țara sa nu a început acest război, dar îl va „încheia”, transmite Sky News
Ucraina se ridică „ferm” și „hotărât”, a spus Zelenski, insistând din nou ca lumea să continue să furnizeze armatei sale ajutor militar.
El a pledat, de asemenea, pentru livrarea de tancuri grele și de sisteme de apărare antiaeriană pentru a contracara atacurile rusești.
Ucraina a primit o serie de sisteme de apărare antiaeriană Patriot, cel mai recent fiind confirmat marți seara de Olanda.
Întrebat despre locul Rusiei în lume, Zelenski a spus că nu este sigur care va fi acesta în viitor.
„Cred că Rusia și-a câștigat deja un loc printre teroriști și acest lucru nu mai depinde de conducerea lor”, a spus el.
Zelenski a insistat din nou că Moscova trebuie să „respecte integritatea teritorială a Ucrainei”.
Întrebat dacă își face griji pentru siguranța sa, Zelenski a spus pur și simplu că nu.
„Nu sunt îngrijorat de asta”, a spus el.
Președintele ucrainean a continuat spunând că „nu există accidente pe timp de război” atunci când a fost întrebat despre prăbușirea elicopterului în regiunea Kievului.
El a spus: „Acesta nu este un accident, deoarece se datorează războiului, iar războiul are multe dimensiuni. Nu există accidente pe timp de război”.
Ce platitudini a băgat de data asta Zele… normal ca ucrainenii vor „încheia” războiul, dar depinde când si mai ales cum.
Da, suna stereotipic.
Insa a vorbit pentru o audienta specifica.
Zelenski este excelent la a se conecta cu audienta, le vorbeste la fiecare pe limba lor.
Exista o compilatie in care se vede cum isi schimba gesturile, mimica, accentul in functie de nationalitatea celor carora le vorbeste.
Ce va mai rămâne din fosta Federație Rusă? Putin a trimis la moarte 250000 de bărbați ruși, 1 milion de muncitori au fugit din Rusia. Viitorul sună bine, lipsit de ruși psihopați.
Săptămâna asta cursul conflictului se va modifica.In Soledar au rămas „ochii din cer” care dirijează focul artileriei ucrainiene.Trupele au dat un pas in spate să lase suficient spațiu tunarilor.In scurt timp si rusii vor renunța in a mai trimite întăriri .Nu mai au unde să se ascundă.Vor sacrifica si ultimul soldat si nu se vor retrage msi ales că sint doar deținuți înarmați. Soledar va fi o zonă remiză dar teritoriu ucrainean.
Renuntati va rog la etnobotanice!
Ze.lea vorbeste pt. occident, pt. urechile decidentilor din vest, da un fel de raport, prezinta o perspectiva euforica, nicidecum realitatea.
Realitatea este ca po.por.ul ucrainian este decimat, tot ce constitue o radacina va fi smulsa si distrusă!!
Cum a mai zis, nu intelegeti Rusia, va lupta pana la atingerea scopului, nu conteaza costurile ,sunt ca pitbulli, odata ce te a prins nu iti mai da drumul!!
Singura soluție este negocierea!!!
Te au ..dau
Asta e noul bot pe care il testam. Inca mai da rateuri.
Ce usor arunca unii astazi cuvantul terorist, inclusiv Zelebobik…..A ajuns sa nu mai aiba nicio insemnatate acest cuvant. Inainte cand ziceai „atac terorist” aveai o tresarire, acum te gandesti ca e doar mintea prea sloboda a lui Zelebobik….