Home » Articole » Zelenski, calificat de Moscova drept „clovn”, „ratat” şi „jalnic”, înaintea negocierilor de pace de la Istanbul

Zelenski, calificat de Moscova drept „clovn”, „ratat” şi „jalnic”, înaintea negocierilor de pace de la Istanbul

Zelenski, calificat de Moscova drept "clovn", "ratat" şi "jalnic", înaintea negocierilor de pace de la Istanbul
Sursa/Site-ul oficial al MAE rus
Ascultă articolul

Mai mulţi oficiali ruşi au lansat joi jigniri la adresa preşedintelui ucrainean Volodimir Zelenski, în contextul în care delegaţii din Rusia şi Ucraina ar urma să se întâlnească în cursul zilei la Istanbul, în Turcia, pentru negocieri de pace, transmite Agerpres.

Astfel, potrivit AFP, purtătoarea de cuvânt a Ministerului de Externe rus, Maria Zaharova, l-a numit joi pe preşedintele ucrainean „clovn” şi „ratat” după ce Zelenski a criticat delegaţia rusă trimisă în Turcia pentru primele discuţii bilaterale din ultimii trei ani, descriind situaţia creată drept „o farsă”.

- articolul continuă mai jos -

„Cine foloseşte cuvântul ‘farsă’? Un clovn? Un ratat? O persoană fără nicio pregătire”, a afirmat Zaharova la briefingul săptămânal, imediat după declaraţia lui Zelenski. „Dar cine este el?” a insistat ea.

La rândul său, şeful diplomaţiei ruse l-a calificat joi pe Zelenski drept „jalnic” pentru că preşedintele ucrainean a cerut ca omologul său rus, Vladimir Putin, să participe la discuţiile directe ruso-ucrainene de la Istanbul.

„În primul rând, Zelenski a spus că a cerut ca Putin să vină personal. Ei bine, e jalnic”, a declarat Serghei Lavrov într-un discurs adresat diplomaţilor de la Moscova, transmis pe site-ul Ministerului de Externe rus.

Separat, Lavrov a cerut să se acorde o şansă negocierilor de pace de la Istanbul, dar a criticat propunerea de încetare a focului, argumentând că va servi doar Ucrainei pentru a se reînarma, potrivit EFE.

„Trebuie să dăm o şansă negocierilor, dar nimeni nu garantează că totul va merge bine, fără probleme”, a declarat Lavrov în timpul discursului său de la clubul diplomatic, potrivit agenţiilor de ştiri locale.

Comentarii
  • Din fericire, ce spune Rusia despre liderii lumii, despre democrație și despre alte popoare are valoare zero, iar timpul o va dovedi. Zelenski va intra în istoria lumii ca un erou care și-a apărat țara cu un curaj remarcabil de cel mai mizerabil agresor și care a și-a salvat țara de la pericolul de a fi ștearsă de pe harta lumii. Putin va intra în istoria omenirii ca un monstru sângeros, care a trimis la moarte sute de mii de tineri ruși pentru visurile sale demente de putere.

  • George Calinescu

    Iar Putin e o găină care nu iese din buncăr.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole