Zeci de ocazii pe Oblemenco: Farul câștigă cu 2-1 în fața Craiovei…

sursa foto: INQUAM Photos/ Denis Grosu

Zeci de ocazii pe Oblemenco: Farul câștigă cu 2-1 în fața Craiovei și urcă pe locul șase în Superligă

Meci spectaculos duminică seara pe Oblemenco, acolo unde Universitatea Craiova și Farul Constanța au arătat un fotbal ofensiv în prima etapă după reluarea Superligii.

După un meci cu peste 30 de ocazii de poartă, Farul Constanța a reușit să se impună cu scorul de 2-1.

Scorul a fost deschis pentru marinari de Rivaldinho, în minutul 14. Universitatea Craiova a reușit să egaleze în minutul 36 prin Crețu, dar Louis Munteanu, aflat într-o formă de zile mari, a înscris înainmte de pauză iar băieții lui Hagi au intrat cu avantaj la vestiare.

În ciuda ocaziilor numeroase din a doua repriză, nicio echipă nu a mai reușit să marcheze, iar scorul a rămas 2-1 pentru constănțeni.

Universitatea Craiova a cerut un penalty în minutul 85 la intrarea în careu a lui Mitriță.

După acest meci, Farul Constanța a urcat pe locul 6 cu 33 de puncte, iar Universitatea Craiova a rămas pe 4, cu 24 de puncte.