Home » Articole » 16 magistrați pensionari din Bihor cer statului peste 2,4 milioane de lei

16 magistrați pensionari din Bihor cer statului peste 2,4 milioane de lei

7931
16 magistrați pensionari din Bihor cer statului peste 2,4 milioane de lei
sursa foto: © Pattanaphong Khuankaew | Dreamstime.com
Ascultă articolul

Un număr de 16 judecători pensionari din Bihor au deschis un proces la Tribunalul Bihor împotriva Casei Județene de Pensii Bihor și a Consiliului Național pentru Combaterea Discriminării, cerând restituirea sumelor reținute ca impozit progresiv pe pensii, în baza unui articol din Codul fiscal declarat neconstituțional în 2024 de Curtea Constituțională a României, relatează ebihoreanul.ro

- articolul continuă mai jos -

„Este vorba despre impozite reținute pe o perioadă de 13 luni, care ar fi trebuit restituite, însă acest lucru nu a fost posibil până acum din cauza lipsei unui act normativ care să reglementeze procedura de returnare”, a declarat șeful Casei Județene de Pensii Bihor, Laurențiu Țenț. Acesta a spus că acțiunea judecătorilor nu este una izolată: instituția pe care o conduce are calitate de pârât în total în 14 litigii de acest tip, în care 72 de magistrați retrași din activitate cer statului aproximativ 2,4 milioane de lei, sumă la care solicită dobânzi legale și actualizarea cu indicele de inflație. Citește mai mult pe ebihoreanul.ro

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole