Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Karen Șahnazarov, un celebru regizor rus, a declarat că Rusia trebuie să recunoască faptul că ar putea pierde, în comentarii neobișnuite făcute la televiziunea de stat, scrie Sky News.
Francis Scarr, care monitorizează televiziunea de stat rusă pentru BBC, a distribuit clipul pe rețelele de socializare, adăugând: „Am fost foarte surprins: Nu am mai văzut așa ceva la televiziunea de stat rusă de la contraofensivele Ucrainei de anul trecut”.
În videoclip, Șahnazarov, care este director general al „Mosfilm” și artist emerit al federației Ruse, a spus:
El a adăugat că nu este de acord cu cei care insistă că Rusia va câștiga.
„Trebuie să admitem că am putea pierde”, a subliniat Șahnazarov.
„Dacă credeți că lucrurile se vor întâmpla de la sine – nu este corect. Este o slăbiciune! Nu este putere, este slăbiciune!”, a mai spus el.
Acesta a avertizat că Rusia a „subestimat unitatea Vestului” iar „când Occidentul simte că poate câștiga, va încerca să câștige”.
Nici președintele ucrainean nu trebuie subestimat, a comentat regizorul: „Zelenski este periculos!. Nu este prost (…) Joacă un rol major în această poveste. Nu este doar o păpușă”, a spus acesta.
Șahnazarov a atras atenția asupra faptului că societatea rusă era stabilă și în 1916 și înainte de căderea URSS, „și, deodată, s-a dovedit că nu mai era stabilă”.
„Este o situație periculoasă așa că nu putem pierde în nicio circumstanță”, a mai spus el.
Imaginile, mai jos:
I haven’t seen anything like this on Russian state TV since Ukraine’s counter-offensives last year
Karen Shakhnazarov says Russia needs to recognise the fact that it might lose and that anyone who thinks the West is about to fall apart is deluding themselves pic.twitter.com/FpPQDR2txo
— Francis Scarr (@francis_scarr) March 2, 2023